Automatyczne wydłużenie pozwolenia na pracę dla obcokrajowców, odroczenie o 180 dni zwrotu kosztów dla biur podróży. Emilewicz przedstawiła założenia tarczy antykryzysowej

Jadwiga Emilewicz.
Jadwiga Emilewicz. (Fot. PAP)

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała, że tzw. tarcza antykryzysowa została zatwierdzona przez rząd, a w piątek trafi pod obrady Sejmu. Zdradziła kilka szczegółów.

Staramy się dostarczyć instrumenty, aby przedsiębiorcy mogli utrzymać miejsca pracy – zapewniała Emilewicz. Dodała, że firmy mogą korzystać z dopłat z Funduszu Świadczeń Gwarantowanych.

Tarcza antykryzysowa zakłada pomoc państwa dla przedsiębiorców na okres trzech miesięcy. W tym czasie nie trzeba płacić ZUS-u, można skorzystać z dopłat do pensji. Oczywiście po spełnieniu odpowiednich warunków i wykazaniu strat w związku z pandemią koronawirusa.

Jeśli sytuacja będzie się zmieniać, a ona jest bardzo dynamiczna (…) to jesteśmy gotowi rozszerzyć wachlarz pomocy – zrobimy tyle, na ile będzie nas stać – mówiła minister.

Nie wszystkie szczegóły tarczy antykryzysowej są jeszcze znane. Wiadomo jednak, że projekt rządowy pozwoli branży turystycznej odroczyć zwroty pieniężne dla klientów o 180 dni. Wg obowiązującego prawa, biura podróży powinny wypłacić zwrot należności w ciągu 14 dni.

Minister wskazała też, że wszystkie pozwolenia na pracę dla pracowników zagranicznych zostaną automatycznie wydłużone. Konkretnie – na czas trwania epidemii oraz 60 dni po jej zakończeniu.

Jeśli ktoś zastanawia się nad ogłoszeniem upadłości, to gorąco przekonujemy, by tego nie robić, że możliwe jest przetrwanie tego trudnego czasu – apelowała Emilewicz. Z rządowymi propozycjami można zapoznać się w TYM miejscu.

Źródło: PAP || NCzas.com

3 KOMENTARZE

  1. PiS rozwala gospodarkę i Konfederacja powinna to jasno teraz mówić bo za kilka miwesięcy będzie trzeba ich z tego rozliczyć

Comments are closed.