Bezrobocie najwyższe od czasów II wojny światowej. Powodem epidemia koronawirusa

Wskaźnik dobrobytu/Kryzys. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Kryzys. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
REKLAMA

Bezrobocie w Norwegii jest najwyższe od czasów II wojny światowej. Powodem jego gwałtownego wzrostu są ograniczenia związane z epidemią koronawirusa.

Norweskie Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych (NAV) opublikowało we wtorek 24 marca najnowsze dane na temat bezrobocia.

To pierwsza taka publikacja od czasu gdy Norwegia wprowadziła ograniczenia w zmierzające do walki z epidemią koronawirusa.

REKLAMA

Efekty tych działań mają niestety destruktywny wpływ na gospodarkę. Liczba bezrobotnych wzrosła z 65 000 zarejestrowanych 10 marca do 291 000, czyli niemal 5. krotnie.

Stopa bezrobocia osiągnęła poziom 10,4 proc. i jest najwyższa od czasów II wojny światowej. Jest to efekt masowych zwolnień, jakie przeprowadzają norweskie firmy.

Najbardziej odczuła to najmłodsza część populacji w wieku od 20 do 24 lat, w której bez pracy jest obecnie 16,6 proc. pracowników.  Wśród kobiet w tej grupie wiekowej odsetek ten sięga aż 18,3 proc.

Najwyższe bezrobocie panuje obecnie w Oslo gdzie jego poziom wynosi 12,7 proc., a najniższe w okręgu Nordland (8,6 proc.).

Największe zwolnienia odnotowano w branży sprzedaży detalicznej oraz turystyce i transporcie gdzie duże redukcje przeprowadziły linie lotnicze Norwegian Air i SAS.

Źródło: www.nav.no

REKLAMA