Indie zakazały eksportu ważnego leku, który może być stosowany przy leczeniu koronawirusa

leki/COVID-19/Lekarstwa - zdj. ilustracyjne / Fot. Pexels
Lekarstwa - zdj. ilustracyjne / Fot. Pexels
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Indie zakazały eksportu ważnego leku na malarię, który może być stosowany także przy leczeniu koronawirusa. Po tym gdy wspomniał o nim Donald Trump ludzie zaczęli go masowo wykupować.

Ze względu na wybuch epidemii koronawirusa indyjski rząd zakazał w środę eksportu leku przeciwmalarycznego hydroksyklorochiny.

Zakaz wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym  w celu zapewnienia wystarczającej dostępności leku na rynku krajowym.

Balram Bhargava, dyrektor generalny Indian Council of Medical Research (ICMR), zalecił w poniedziałek stosowanie hydroksychlorochiny w leczeniu pracowników opieki zdrowotnej zajmujących się podejrzewanymi lub potwierdzonymi przypadkami koronawirusa.

Wywóz hydroksyklorochiny i preparatów wykonanych z hydroksyklorochiny jest natychmiastowo wstrzymany i zakazany – poinformowała Dyrekcja Generalna ds. Handlu Zagranicznego (DGFT), organ ministerstwa handlu, które zajmuje się sprawami związanymi z eksportem i importem.

Wyjątkiem od tej reguły mają być eksport leku ze względów humanitarnych, który będzie możliwy na wniosek indyjskiego MSZ.

Wyłączone będą z niego także specjalne strefy ekonomiczne, lub przedsiębiorstwa zajmujące się eksportem o ile wynika to ze zobowiązań kontraktowych wydanych przed 25 marca.

Według niektórych doniesień zapotrzebowanie na chlorochinę i będącą jej pochodną hydroksychlorochinę, wzrosło skokowo po tym, gdy prezydent USA Donald Trump powiedział, że ta druga jest skuteczna w leczeniu COVID-19. Wywołało to panikę kupna.

W ciągu ostatnich kilku tygodni Indie zakazały wywozu wielu urządzeń medycznych, w tym środków dezynfekujących, wszelkiego rodzaju respiratorów i masek chirurgicznych.

Źródło: The Economic Times

 

 

Comments are closed.