Kometa ATLAS coraz bliżej Słońca. Na niebie szykuje się nie lada spektakl [VIDEO]

Kometa Hyakutake zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay
Kometa Hyakutake zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

Kometa ATLAS (C/2019 Y4) jest coraz bliżej Słońca. Na niebie szykuje się nie lada spektakl.

Kometa ATLAS (C/2019 Y4) została odkryta 28 grudnia 2019 roku. Obliczenia dotyczące jej orbity wskazują, że przeleci bardzo blisko, bo w odległości zaledwie 38 mln km (około 0.25 AU), od Słońca.

Kometa w maju osiągnie peryhelium, czyli punkt na orbicie ciała niebieskiego obiegającego Słońce, znajdujący się w miejscu największego zbliżenia obu ciał. Jest ono zlokalizowane za orbitą Merkurego.

Ale już obecnie jest jednym z największych obiektów widzianych na naszym niebie. Świecąca na zielono otoczka jądra komety zbudowana ze zjonizowanych gazów rozciąga się na ponad 700 tys. km,  co oznacza, iż większym obiektem w naszym Układzie Słonecznym jest obecnie jedynie Słońce. Kometa ATLAS wypuściła już także wyraźnie widoczny warkocz.

Eksperci szacują, że ATLAS (C/2019 Y4) może być niezwykle jasną kometą ze względu na niewielką odległość w jakiej minie Słońce. Obecnie jej jasność wynosi około +9 co oznacza, że jest widoczna za pomocą niewielkich teleskopów lub lornetek.

Ale już wkrótce będzie widoczna gołym okiem. Modele wskazują, że w peryhelium osiągnie nawet -5 magnitudo czyli będzie 3. po Słońcu i Księżycu najjaśniejszym obiektem na niebie. Jej warkocz może być długi na kilka stopni i prawdopodobnie także można będzie go zobaczyć bez korzystania z jakichkolwiek przyrządów optycznych.