Niebo opustoszało. Liczba lotów samolotów pasażerskich na świecie spadła o połowę

Z powodu koronawirusa samoloty są uziemione, a wielu liniom lotniczym grozi bankructwo.
Z powodu koronawirusa samoloty są uziemione, a wielu liniom lotniczym grozi bankructwo. (Fot. Miguel Ángel Sanz/ Unsplash)

Liczba lotów samolotów pasażerskich na świecie spadła o połowę wynika z danych opublikowanych przez Flightradar24. To efekt narastającej pandemii koronawirusa. Skutkiem mogą być masowe bankructwa.

Flightradar24 to serwis internetowy, który śledzi ruch samolotów pasażerskich na całym świecie.

Wczoraj poinformował on, że liczba wykonanych dzień wcześniej, tj. 23 marca, lotów wyniosła 95 227. Oznacza to, iż ruch lotniczy na świecie spadł niemal o połowę. Jest to jednocześnie najniższa liczba lotów jaką śledził Flightradar24 od 26 grudnia 2016 roku.

Spadek jest oczywiście związany z ograniczeniami w ruchu wprowadzonymi przez wiele państw na świecie w związku z pandemią koronawirusa.

W Polsce spadki w ruchu są jeszcze większe. Według raportów dobowych publikowanych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP), liczba operacji na niektórych lotniskach spadła niemal do zera, a większość notuje kilkudziesięcioprocentowe spadki.

Nasz narodowy przewoźnik LOT ogłosił wczoraj, że przedłuża zawieszenie rejsów do 11 kwietnia. Jest to efekt rozporządzenia wydanego przez rząd Mateusza Morawieckiego, które wprowadza zakaz lądowania cywilnych statków powietrznych przewożących pasażerów na polskich lotniskach.

Zakaz nie dotyczy lotów czarterowych w tym lotów rejsów repatriacyjnych, czyli samolotów przewożących obywateli polskich powracających do kraju w ramach akcji „LOTdoDomu”.

Skutki gospodarcze epidemii koronawirusa są katastrofalne dla branży lotniczej. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) oszacowało, że przychody linii lotniczych spadną niemal o połowę (44%). Według przedstawicieli organizacji branża potrzebuje pomocy o wartości 200 mld dolarów. W innym przypadku przewoźnikom i innym firmom z tego sektora grożą masowe bankructwa.

Comments are closed.