Wielki Tydzień w czasie epidemii koronawirusa. Święcenia pokarmów nie będzie. Episkopat wydał szereg wytycznych

Nowe pokolenie Polaków jest w przeważającej części
Kościół
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski podjęło trudną decyzję w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Nie będzie w tym roku święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, ani używania kropidła w Wigilię Paschalną i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Tegoroczne uroczystości Wielkiego Tygodnia w Polsce będą bardzo okrojone ze względu na epidemię koronawirusa w Polsce. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przekazało ścisłe wytyczne.

Jak będzie wyglądał Wielki Tydzień w czasie epidemii?

Niedziela Palmowa – Episkopat utrzymał w mocy dyspensę od uczestnictwa w Mszach Świętych. W tym m.in. w Eucharystii w Niedzielę Palmową.

Wielki Czwartek – Episkopat zalecił zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa. Nie odbędzie się także tradycyjne obmywanie nóg.

Wielka Sobota – nie będzie w tym roku święcenia pokarmów w kościołach. Episkopat zaleca, aby wierni sami pobłogosławili pokarmy w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Mają czynić to zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”.

Podczas Mszy nie więcej niż pięć osób

„W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż pięć osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia” – czytamy komunikacie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaleca, aby łączyć się z Kościołem za pośrednictwem transmisji medialnych. „Ufajmy, że dzięki modlitwie oraz wysiłkom nas wszystkich, jak najszybciej będziemy mogli cieszyć się na nowo wspólną celebracją w naszych kościołach” – napisał.

Polski Kościół zawierzony Maryi

„Powierzając po raz kolejny Panu Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą, poprosiłem kardynała Manuela José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca 2020 roku” – napisał abp Gądecki.

Źródło: KAI

Comments are closed.