Były prefekt i ekspert ds. bezpieczeństwa mówi „jak jest”… we Francji

Michel Auboin Fot. VA screen

Tygodnik „Marianne” przeprowadził rozmowę z Michelem Auboinem, ekspertem od spraw bezpieczeństwa i byłym prefektem. 63-letni Aubouin ma za sobą długą karierę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Jest specjalistą ds. „trudnych przedmieść” i „przemocy miejskiej”. Dlatego nie specjalnie dziwi się trudnościom w egzekwowaniu prawa i przepisów związanych z koronawirusem na tych obszarach. Rozmowę zaczyna pytanie o kursującą w mediach informację o tym, że francuskie MSW z góry sobie odpuściło wprowadzenie kwarantanny we „wrażliwych dzielnicach”.

Auboin nie specjalnie się temu dziwi. Nie od dziś pojawia się teoria, że te dzielnice żyją własnym życiem i należy je zostawić w spokoju. Uważa się je za enklawy wyłączone ze społeczeństwa francuskiego. Inni nazywają to nawet „straconymi terytoriami Republiki”. We Francji jest 1500 takich miejsc.

Siły policyjne mają trudności z egzekwowaniem przepisów o izolacji, ale nikt nie chce oficjalnie przyznać, że jest bardzo trudno interweniować w takich dzielnicach. Nawet w normalnych czasach wyzwalało to bunty i fale przemocy.

Przymknięcie oczu na poszanowanie prawa w niektórych miastach jest zagrożeniem dla ich mieszkańców – konstatuje tygodnik. Auboin się z tym zgadza. W dodatku od 80 do 90% żyjących tam ludzi nie m wyboru i jest po prostu zakładnikami przestępczości. Rząd jest tu niemal bezsilny i policja nie poradzi sobie bez pomocy np. wojska, przynajmniej logistycznej – mówi były prefekt.

Pada pytanie, czy jest problem integracji, bo kiedy „nie czujesz się częścią narodu, nie masz powodów do przestrzegania wspólnych zasad”? W tym przypadku problem tkwi dodatkowo w komunikacji ze społeczeństwem – dodaje ekspert. Trudno jest egzekwować przepisy ludziom, którzy nie uznają legitymacji władzy.

Smutna prawda, ale ważne, że dotarła już do rządzących. Jeszcze raz okazuje się, że kryzys koronawirusa odkrywa pudrowane latami wszystkie problemy kraju.

Confinement impossible? Il faut envoyer l’armée dans les banlieues

Źródło: FL24/ Marianne