Francja wycofuje żołnierzy z Iraku, oficjalnie z powodu… pandemii

Francuzi w Iraku. Foto: francuskie ministerstwo obrony Defnat.com
Francuzi w Iraku. Foto: francuskie ministerstwo obrony Defnat.com

Z powodu koronawirusa Francja wycofuje wojska z Iraku. Wirus miał spowodować śmierć prawie 1700 osób. Francuskie wojska uczestniczyły tam w misjach szkoleniowych. Chodzi o około 200 wojskowych.

Sztab generalny postanowił żołnierzy wycofać „w szczególności” ze względu na pandemię, która „utrudnia operację zewnętrzną” armii.

Pojawiają się jednak pewne pytania.

Podobne zagrożenie pandemią grozi wojskom francuskim i w innych krajach, a jednak z innych stron świata żołnierze nie są wycofywani. Można się zastanawiać, czy nie jest to przytarcie nosa Amerykanom, którzy nie chcą się mocniej zaangażować we francuską operację Barkhane w afrykańskim Mali?

Za operację w Iraku odpowiadają Amerykanie. Francuzi zapewniają, że koordynują swoje wyjście z Iraku „z rządem irackim”. Koalicja tymczasowo ograniczyła działania szkoleniowe irackich sił bezpieczeństwa, ale nie oznacza to ewakuacji.

Od czwartku 26 marca żołnierzy francuskich już w Iraku nie ma. Rzecznik francuskiego sztabu generalnego, pułkownik Frédéric Barbry, wyjaśniał, że to krok „a priori tymczasowy”, ale mogą za tym stać także motywy polityczne.

Francuzi pozostaną w międzynarodowej koalicji w Kuwejcie i w Katarze. Francuskie siły morskie są dalej obecne w Zatoce Syryjskiej, a jej lotnictwo w bazach w Jordanii i Katarze. Trwa także francuska operacja w krajach Sahelu.

Źródło: France Info