Gwiazdowski o próbie łamania prawa przez rząd: wirus bylejakości

Robert Gwiazdowski. Foto: PAP
Robert Gwiazdowski. Foto: PAP

Prof. Robert Gwiazdowski stwierdził, że „po 1989 roku nigdy nie staliśmy się państwem prawa”. Krytykuje też wprowadzenie ograniczeń praw obywatelskich bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego.

Niestety, po 1989 roku nigdy nie staliśmy się państwem prawa. Bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego właśnie ograniczane są prawa obywatelskie w sposób właściwy dla stanów nadzwyczajnych. Z punktu widzenia zasad państwa prawa jest to nie do zaakceptowania – pisze Gwiazdowski w „Rzeczpospolitej”.

Przypomina także, iż państwo prawa istnieje wówczas, gdy „organy bezwzględnie przestrzegają przepisów prawa oraz ścigają i karzą wszystkich obywateli, zgodnie z zasadą równości, którzy je naruszają”. Podkreśla, że kary nakłada się także na „tych, którzy działają w organach państwa”.

Zwraca również uwagę, że państwowi urzędnicy „prawo naruszają nagminnie”.

Na przykład, stawiając podatnikom zarzuty karne skarbowe, choć nie popełnili żadnego przestępstwa, tylko po to, by zawiesić bieg terminu przedawnienia – bo przez własną opieszałość i bałaganiarstwo, zwlekając jak najdłużej, żeby „wyhodować” jak najwyższe odsetki, nie zdążyli wydać decyzji podatkowej. Żaden nie poniósł odpowiedzialności – zwraca uwagę ekspert.

Nie byliśmy więc państwem prawa – choć nie było żadnego koronawirusa. Był za to wirus bylejakości w stanowieniu i stosowaniu prawa. Nadzwyczajne sytuacje mogą wymuszać działania nadzwyczajne. Skoro jednak podejmowaliśmy działania niemieszczące się w standardzie państwa prawa wtedy, gdy sytuacja nie była nadzwyczajna, to może w sytuacji nadzwyczajnej zaczniemy tej zasady przestrzegać? – podsumowuje.

Źródło: rp.pl

4 KOMENTARZE

 1. ▌▌100% racji — np. ostatnio łamanie prawa staje się niemal codzienną przypadłością PRAWA i Sprawiedliwości…

  Ale wcześniej też nie było lepiej — jednym ze szczytowych osiągnięć była wypowiedź Kwaśniewskiego jako prezydenta: — Tak, to prawda do wprowadzenia (xxx) trzeba zmienić Konstytucję. Ale nie mamy do tego większości (i dlatego SLD na rympał zmienia to zwykłą ustawą, a Trybunał Konstytucyjny przyklepie…).

  .

  ▌▌Ograniczanie praw obywatelskich musi odbywać się na zasadzie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego — teraz PiS robi z prawa cholewę, analogicznie PO robiła w trakcie powodzi — i nikt nie idzie za to siedzieć!

  Wciąż głęboko zakorzeniona PRL-owska mentalność homo sovieticus…

  Każde wprowadzenie stanu nadzwyczajnego powinno dodatkowo wprowadzać na koniec przymus (i co 3 miesiące w trakcie) obowiązek głosowania wotum zaufania dla rządu — dla sprawdzenia, czy rząd sobie radzi i nie pozwala sobie na zbyt dużo poza prawem…

  .

  • Być może, ale… czy był posłem, senatorem, radnym? A może ministrem, wiceministrem bądź pracował w ministerstwie? A może nawoływał w swoich wypowiedziach do lekceważenia lub łamania prawa? Bo o niczym takim nie wiem – jeśli Ty też nie wiesz, to „ile płacą Ci za post?”

 2. ▌▌Całkowita racja — nb. w ostatnim czasie łamanie prawa staje się niemal nagminną przypadłością PRAWA i Sprawiedliwości…

  Ale wcześniej też nie było lepiej — jednym ze szczytowych osiągnięć była wypowiedź Kwaśniewskiego jako prezydenta: — Tak, to prawda do wprowadzenia (***) trzeba zmienić Konstytucję. Ale nie mamy do tego większości (i dlatego SLD na rympał zmienia to zwykłą ustawą, a Trybunał Konstytucyjny przyklepie…).

  .

  ▌▌Ograniczanie praw obywatelskich musi odbywać się na zasadzie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego — teraz PiS robi z prawa cholewę wprowadzając represje wobec obywateli wg klasycznych zasad łamania praworządności: bo my tak chcemy, analogicznie PO robiła w trakcie powodzi — i nikt nie idzie za to siedzieć!

  Wciąż głęboko zakorzeniona PRL-owska mentalność homo sovieticus…

  Każde wprowadzenie stanu nadzwyczajnego powinno dodatkowo wprowadzać na koniec przymus (i co 3 miesiące w trakcie) obowiązek głosowania wotum zaufania dla rządu — dla sprawdzenia, czy rząd sobie radzi i nie pozwala sobie na zbyt dużo poza prawem…

  .

Comments are closed.