Lekarze ostrzegają osoby starsze. Ich życie jest szczególnie narażone w przypadku zarażenia koronawirusem

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych. Fot. Pixabay
Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych. Fot. Pixabay

Lekarze ostrzegają osoby starsze. Ich życie jest szczególnie narażone w przypadku zarażenia koronawirusem.

Narażone są wszystkie osoby starsze, nawet te czujące się zupełnie dobrze – podkreślają lekarze rodzinni i geriatrzy, którzy w związku z epidemią koronawirusa zwrócili się z prośbą do seniorów o poddanie się samoizolacji i częsty kontakt telefoniczny z najbliższymi.

Co szósta osoba w naszym kraju wkroczyła w wiek senioralny, a przeszło 2,5 miliona osób osiągnęło 75 rok życia. Niestety, rozwijająca się na świecie epidemia SARS-CoV-2 sprawia, że życie seniorów jest szczególnie zagrożone – czytamy w apelu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Kolegium Lekarzy Specjalistów Geriatrii .

Specjaliści podkreślili w piśmie, że narażone są wszystkie osoby starsze, nawet te czujące się zupełnie dobrze. Jak zaznaczyli, seniorzy narażeni są na powikłania infekcji i dlatego jej uniknięcie ma najważniejsze znaczenie profilaktyczne. Dotyczy to też osób z licznymi chorobami i niepełnosprawnościami.

W apelu specjaliści polecają seniorom poddanie się samoizolacji i pozostanie w domach do czasu ustania zagrożenia epidemicznego oraz utrzymywanie częstego kontaktu telefonicznego z najbliższymi. Zalecają, aby w razie konieczności kontaktów z innymi osobami zachować co najmniej 2 metry odległości od rozmówcy. Należy unikać kontaktu z osobami, mającymi objawy przeziębienia. W przypadku objawów infekcji – kataru, kaszlu, gorączki lub duszności – trzeba skontaktować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym lub innym lekarzem, który ma nad nami stała opiekę. Pozostanie w domach nie oznacza bezczynności – lekarze apelują, aby często spacerować po mieszkaniu i gimnastykować się.

Apel o wsparcie seniorów skierowany jest także do ich otoczenia: rodziny, przyjaciół, sąsiadów, lekarzy, pielęgniarek, a także psychologów, farmaceutów i pracowników socjalnych.

Źródło: PAP

1 KOMENTARZ

  1. ZUS ma inne zdanie na ten temat … im szybciej dziadki odejdą w zaświaty tym lepiej dla ZUS.

Comments are closed.