Niemcom brakuje rąk do pracy. Zakaz wjazdu do kraju nie obejmuje Polaków

Niemcy/Niemcom brakuje pracowników. Zakaz wjazdu do kraju nie obejmuje Polaków. Na zdjęciu zbiory szparagów.
Zbiory szparagów. (Fot. PAP/DPA)

Niemcy wprowadziły zakaz wjazdu do kraju dla zagranicznych pracowników sezonowych z powodu pandemii koronawirusa. Nowe obostrzenia nie dotyczą obywateli Polski, Czech, Bułgarii i Rumunii – poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie.

Zakaz wszedł w życie w środę o godz. 17 i ma obowiązywać do odwołania. Decyzję podjął minister spraw wewnętrznych RFN Horst Seehofer „w celu zminimalizowania ryzyka zakażeń w ruchu przygranicznym”.

„Nowe zasady dotyczą wjazdu do Niemiec z krajów trzecich, Wielkiej Brytanii, państw UE, które nie należą do (strefy) Schengen (m.in. Bułgarii i Rumunii) oraz państw, z którymi na granicach wewnętrznych tymczasowo przywrócono kontrole” – czytamy.

Zakaz nie obejmuje więc obywateli Polski i Czech, na granicy z którymi Niemcy nie wprowadzili dotąd kontroli.

Polscy obywatele, którzy muszą przyjechać do pracy w Niemczech, powinni na bieżąco śledzić informacje publikowane przez polski MSZ i ambasadę w Berlinie.

Niemiecki hodowca szparagów wyczarterował samoloty

Jeden z niemieckich przedsiębiorców, w obawie o nieprzybycie pracowników do zbioru szparagów, wyczarterował od linii Wizz Air samoloty. W ten sposób ściągnął pracowników z Rumunii. Z powodu pandemii koronawirusa i zamknięciu wielu granic, podróż samochodem jest praktycznie niemożliwa.

Pierwsze dwa samoloty odleciały puste, bo ludziom czekającym na lotnisku „nie uwierzono, że muszą pracować w Niemczech” – opowiada na łamach „Bild” Jürgen Jakobs, szef związku hodowców szparagów i posiadacz własnych upraw w Beelitz w Brandenburgii na wschodzie kraju.

Dwa kolejne wyczarterowane loty przyleciały do Berlina już z pracownikami. Pomogło zaangażowanie Ministerstwa Rolnictwa, które wyjaśniło, że obywatele UE z ważnymi umowami o pracę mają prawo do podróży.

Rocznie przy uprawach w Niemczech pracuje ok. 300 tys. zagranicznych pracowników sezonowych, głównie z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Od czasu pojawienia się w RFN utrudnień granicznych z powodu pandemii koronawirusa w niemieckich mediach pojawiają się głosy rolników alarmujących, że w tym sezonie zabraknie rąk do pracy.

Źródło: PAP || NCzas.com

4 KOMENTARZE

  1. …”podróż samochodem jest praktycznie niemożliwa”.Chyba w waszej wyobraźni-pewien yutuber dwa dni temu przyjechał z centrum Włoch i ani razu nikt go nie zatrzymywał na żadnej granicy.

  2. Nagle brakuje rak do pracy ale niemcy sa najlepsi oni nie moga sie brudzic no przeca kto takiego umyje jak dadza mi 10 tys euro na miesiac moge jechac

Comments are closed.