Norwegia oskarża Polskę o konfiskatę środka dezynfekującego. MSZ odpowiada

Zrób sam żel antybakteryjny na koronawirusa! Foto : freepik
żel antybakteryjny na koronawirusa Foto : freepik

Norwegowie twierdzą, że Polska zablokowała transport żeli antybakteryjnych prywatnej firmy do tego kraju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski odpowiada.

„Setki tysięcy butelek płynu antybakteryjnego, które mogą być dostarczone do Norwegii, są blokowane przez Polskę” – podał norweski portal nrk.no. W ślad za nim informację podały inne media. Chodzi o polsko-norweską firmę Norenco z siedzibą w Białej Podlaskiej. Norenco otrzymało ponoć list od wojewody lubelskiego, że środki mają być sprzedane państwu polskiemu po ustalonej cenie.

Norwegowie uważają, że narusza to porozumienie Europejskiego Obszaru Gospodarczego o wolnym handlu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski odpowiada na te oskarżenia.

Resort twierdzi, że te doniesienia są nieprawdziwe. „Rodzima produkcja ma być przeznaczona w pierwszej kolejności na terytorium Polski” – zaznacza jednak polski MSZ. Czyli państwo polskie może zakazać prywatnym polskim firmom dysponowania własnymi towarami wedle uznania.

Może nie byłoby to potrzebne, gdyby polski rząd nie zakazał sprzedaży żeli i maseczek przez Allegro i OLX?

Źródło: Wirtualna Polska

5 KOMENTARZE

  1. Zamiast wprowadzić stan nadzwyczajny, to nasi władcy wystawiają się na późniejsze procesy wymyślając prawo i jego interpretacje ad hoc. A że kary płacą później w 100% podatnicy to władza się nie przejęcia przed temidą.

  2. Ludzie nie zapominają pewnych uraz i łatwo zaprzepaścić zaufanie, które i tak Polakom trudno gdziekolwiek udowodnić i nie zniszczyć. Jeżeli władzę sprawuje garstka ludzi spanikowanych i nieprzystosowanych do różnych ekstremalnych sytuacji- zaczyna się ujawniać pierwotny charakter czyli gryzienie, szczekanie, wyrywanie zdobyczy, a to nie jest dowód dojrzałości politycznej i dyplomacji.

Comments are closed.