Rząd ograniczył do 5 liczbę wiernych w kościele. Katolicy apelują do premiera

Ilu wiernych będzie mogło wziąć udział w celebracji Triduum Paschalnego? Foto: Pixabay
Ilu wiernych będzie mogło wziąć udział w celebracji Triduum Paschalnego? Foto: Pixabay

We wtorek podczas wspólnej konferencji prasowej premier i minister zdrowia ogłosili kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Rząd wprowadził m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się. Wprowadził także 5-osobowy limit wiernych, którzy mogą przebywać w kościele.

W związku z ograniczeniem do 5 liczby wiernych, którzy mogą przebywać w świątyni, powstała petycja do premiera. Katolicy apelują w niej do szefa rządu, aby zarządził, że w obchodach Triduum Paschalnego może wziąć udział więcej osób. Tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących w kościele czy kaplicy. To rozwiązanie analogiczne do obostrzeń wprowadzonych w komunikacji zbiorowej. W autobusach i tramwajach, na kilkunastu metrach kwadratowych, może przebywać nawet 35 osób.

„W walce z koronawirusem rząd ponownie zaostrzył zasady narodowej kwarantanny. Stało się to jednak z pewną niekonsekwencją. O ile w środkach komunikacji zbiorowej może przebywać tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących, to we mszy i nabożeństwie może uczestniczyć jedynie 5 osób, niezależnie od pojemności kościoła i wolnych miejsc” – podkreślono.

„Nawet jeśli z punktu widzenia epidemiologii niezbędne jest, aby wprowadzone restrykcje trwały aż do Świąt Wielkiej Nocy, budzi niezrozumienie fakt, że akurat zgromadzenia o charakterze religijnym uznano za szczególnie podatne na transmisję choroby. Kościoły to najczęściej duże budynki, mogące pomieścić kilkaset, a czasem nawet kilka tysięcy osób. Jednak właśnie w tych budynkach może przebywać na nabożeństwie tylko 5 uczestników oraz dodatkowo jedna lub kilka osób sprawujących liturgię. Autobusy, tramwaje i wagony metra mają zwykle powierzchnię nie większą niż kilkanaście metrów kwadratowych, ale to na tej powierzchni zezwala się na przebywanie kilkudziesięciu osobom!” – czytamy w petycji.

Autorzy pisma apelują, aby przynajmniej w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę zwiększono dopuszczalną liczbę wiernych w kościołach.

„W ten sposób można będzie uniknąć uzasadnionego wrażenia, że wierni Kościoła Katolickiego są poddani niezrozumiałej dyskryminacji. Umożliwi się także – przynajmniej części wiernych – udział w liturgii najważniejszych dni w roku bez szkody dla narodowej kwarantanny niezbędnej do pokonania koronawirusa” – napisano.

Autorem petycji jest Fundacja Życie i Rodzina. Apel można podpisać na stronie twojepetycje.pl lub klikając tutaj.

Źródło: twojepetycje.pl

7 KOMENTARZE

    • A w meczecie-czy służby będą sie bały ruszyć bliskowschodnich wyznawców?

  1. I już widać, że pisiory to sataniści. Cóż, każda komunistyczna banda zawsze ograniczała działalność Kościoła. Pisowska banda nie robi nic innego.

  2. Za takie rozporządzenie, ten rząd nie zasłużył, żeby go prosić o cokolwiek. A jak wejdzie więcej niż 5, to co im zrobią?
    Jak udowodnią, że ci byli tych 5, a pozostali dostają mandaty? Proboszcza odważą się ukarać?

  3. A gdzie episkopat. Mają argumenty np. w autobusie 25 osób a w kościele 5. To się kupy nie trzyma. Kadr. Wyszyński w grobie się przewraca oglądając „działania” episkopatu.

  4. Wystarczy się mężczyznom w komże poubierać, a kobietom stworzyć ,,chór”, i już stają się posługującymi, i zakaz zostaje ominięty.

Comments are closed.