Trybunał Stanu dla Morawieckiego? Ekspert nie ma złudzeń: „W kraju panuje niewprowadzony stan nadzwyczajny”

Mateusz Morawiecki. Foto: PAP
Mateusz Morawiecki. Foto: PAP

Mateusz Morawiecki trafi przed Trybunał Stanu? O tym, że powinien przekonany jest profesor Ryszard Piotrowski. Uważa on, że brak wprowadzenia w Polsce stanu nadzwyczajnego, mimo że takowy panuje obecnie w kraju, jest niezgodny z Konstytucją.

Specustawa koronawirusowa autorstwa PiS pozwala rządowi na głębokie ingerencję w swobody obywateli. Według niektórych daje ona rządowi takie prerogatywy jak stan wyjątkowy. Stanu wyjątkowego PiS wprowadzić jednak nie chce, bo wtedy musiałyby zostać przełożone wybory.

Profesor Ryszard Piotrowski w wywiadzie dla Interii wymienił cztery powody nakładające na Radę Ministrów obowiązek wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

– Jeśli Rada Ministrów tego nie zrobi, to Prezes Rady Ministrów może być pociągnięty do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu i do odpowiedzialności karnej za niedopełnienie obowiązków – ocenił Piotrowski.

– Stan klęski żywiołowej wprowadza się wtedy, gdy jest to konieczne w celu zapobieżenia skutkom jakiejś sytuacji, w tym przypadku epidemii. Mamy zapobiec skutkom i usunąć je, tzn. sprawić, żeby ludzie przestali chorować i umierać na koronawirusa – tłumaczy konstytucjonalista.

Profesor podaje też powód, który od dawna podnosi Konfederacja. Wybory zagrażają bezpieczeństwu obywateli.

– Konstytucja mówi, że państwo chroni bezpieczeństwo obywateli.

– Po trzecie, władze publiczne mają konstytucyjny obowiązek zwalczania chorób epidemicznych. Żeby zwalczyć tę epidemię, nie można w trakcie jej trwania przeprowadzać wyborów prezydenckich – dodaje.

Istnieje jeszcze jeden powód, o którym piszemy od dawna. Obecna sytuacja sprzyja tylko Andrzejowi Dudzie. Prezydent ma szansę się wykazać i dlatego rosną mu słupki sondażowe. Reszta kandydatów została uziemiona i nie mogą oni prowadzić kampanii.

– Nie można jej prowadzić, gdy zakazane są zgromadzenia powyżej dwóch osób – zauważa Piotrowski.

Źródło: Interia

15 KOMENTARZE

  1. w dobie epidemii proponuję upowszechnić hasło: „opluć konusa”

  2. Za masowe zabójstwo powinni ich sądzić i tyle oni są w 100% świadomi co robią liczy się dla nich tylko stołek i kapucha którą od lat mnożą, gadają dokładnie jak Ci (zaznaczam to tylko jednostki) przedsiębiorcy dla których ich filmy są ważniejsze niż życie ludzkie i zachowują się jak faraonowie traktują ludzi jak niewolników a koronawirus pokżyżował im szyki bo wielu nie zdawało sobie do tej pory sprawy a teraz można poznać prawdziwe twarze bo właśnie tacy krzyczą tylko o pieniądzach.

  3. bo nie ma zadnej pandemii to sa manewry przed ostatecznym resetem dla gojow ktorzy niestety nie czaja bazy i dalej spia,,,

  4. Jak to? Tak pięknie ględzi godzinami rozkładając rączki… Nie rozbolały go jeszcze? A może by tak wreszcie powiedział, ILE przepisał na żonkę ten nasz dobrodziej certyfikowany przez PiS, gdy tylko centrale zagraniczne powiedziały, że nie jest trefny?

  5. to jest bankster majacy na celu realizacj s447 i tyle. Taki sam przestepca jak duda, kaczynki, glinski, gowin itd itp

  6. Proszę mi pokazać Polaka, który pójdzie na wybory, jeśli epidemia będzie szalała?

  7. I tak musi być matoły! Bo inaczej zabiorą ludziom legalną broń! Ćwoki! Jak nie macie pojęcia to morda w kubeł! Ksiądz wam to mówi! To jest WOJNA! Nie bierze się jenców! WOLNOŚĆ SIĘ SKOŃCZYŁA!

  8. Mamy faktycznie stan nadzwyczajny, stan wyjątkowy, stan klęski żywiołowej, który nie jest faktycznie wprowadzony tylko dlatego żeby (najprawdopodobniej) przeprowadzić te wybory (narazając wyborców i pracowników komisji wyborczych, obserwatorów itd. na niebezpieczeństwo) i dać wygraną PAD. Nawet Władymir Władymirowicz odwołał planowane na 22. kwietnia referendum mające „przyklepać” jego de facto dożywotnią prezydenturę. Mówi to coś?? Nawet były czekista to rozumie i odwołał referendum na nieokreślone „później”. To gdzie my jesteśmy?

  9. Jak wszyscy wiemy elita PiS jest zna z tego ze Łamie konstytucję wrecz codzienie I nikt ale to nikt im nic nie robi i nie zrobi A trybunał zamiatą sprawe.pod dywan Kilka dni temu sam Morawiecki złamał prawo bedac na imprezie U Rydzyka gdzie nawet orkiestra wojskowa grała Choć bylo juz wprowadzone zakaz zgromadzeń powyzej 50 osób na imprezie bylo ponad 100 osób I nikt nikogo nie ukarał żadnym mandatem kara niczym Wprowadzają kary mandaty tylko rządzących Pisowczyków to nie obowiązuje Wiec o jakim my tu prawie dyskutujemy

Comments are closed.