USA znajdą się dziś na pierwszym miejscu pod względem liczby osób zarażonych koronawirusem na świecie – prognozuje WHO

Na całym świecie, w ciągu ostatnich ośmiu dni, liczba zgonów wywołanych przez COVID-19 podwoiła się. Foto: Pixabay
Na całym świecie, w ciągu ostatnich ośmiu dni, liczba zgonów wywołanych przez COVID-19 podwoiła się. Foto: Pixabay
REKLAMA

USA znajdą się dziś na pierwszym miejscu pod względem liczby osób zarażonych koronawirusem na świecie – prognozuje Światowa Organizacja Zdrowia.

Europa jest wciąż epicentrum pandemii, ale już w czwartek w USA może być najwięcej zakażeń na świecie. Z danych WHO wynika, że w Stanach Zjednoczonych jest najwyższe tempo wzrostu nowych zachorowań – większe, niż we Włoszech i Hiszpanii.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w czwartek przed południem na całym świecie było prawie 480 tys. zarejestrowanych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 oraz około 22 tys. zgonów. Odnotowano też ponad 115 tys. wyzdrowień.

REKLAMA

Najwięcej zakażeń jest wciąż we Włoszech – ponad 75 tys., a liczba zgonów wzrosła tam do ponad 7,5 tys. i jest już niemal dwuipółkrotnie większa, niż w Chinach.

Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone. Liczba zakażeń zwiększyła się tam do niemal 70 tys., a zgonów jest już ponad 1 tys. Jednak od kilku dni za oceanem epidemia szybko się rozwija, w większym tempie niż we Włoszech.

Jeśli nic się nie zmieni, a wszystko na to wygląda, w USA już w czwartek będzie najwięcej zakażeń na świecie w przeliczeniu na poszczególne kraje.

We Włoszech od kilku dni liczba nowych infekcji przyrasta w ciągu doby o 5-6 tys. W środę 25 marca było tam 5210 zakażeń i 683 zgony.

Tymczasem w USA nowych infekcji w ciągu doby jest już dwukrotnie więcej, niż we Włoszech. W Stanach Zjednoczonych 22 marca było 9 400 nowych zakażeń, 23 marca – 10 189, 24 marca – 11 075, a 25 marca w środę – 13 355. Najtrudniejsza sytuacja epidemiczna jest w Nowym Jorku, gdzie zarejestrowano ponad 33 tys. zakażeń i 366 zgonów. W sąsiednim New Jersey jest około 5 tys. infekcji. Według ekspertów przełom epidemiczny może w USA nastąpić nie wcześniej, niż za dwa tygodnie.

Na trzecim miejscu pod względem liczby zakażeń na świecie jest Hiszpania. Odnotowano tam ponad 50 tys. infekcji oraz ponad 3,7 tys. zgonów. Kolejne miejsca zajmują Niemcy (około 40 tys. zakażeń i 213 zgonów), Francja (ponad 26 tys. zakażeń i 1331 zgonów), Szwajcaria (około ponad 11 tys. infekcji i 153 zgony), Wielka Brytania (ponad 9,5 tys. infekcji i 465 zgonów) oraz w Holandii i Austrii (ponad 6 tys. zakażeń).

W Polsce według ministerstwa zdrowia w czwartek rano liczba zakażeń wzrosła do 1085, zmarło 15 pacjentów. W Czechach jest 1775 infekcji i 6 zgonów, w Rumunii – ponad 900 infekcji i 17 zgonów, z kolei w Rosji – 840 zakażeń i 3 przypadki śmiertelne.

Źródło: PAP

REKLAMA