Z powodu epidemii koronawirusa spada sprzedaż smartfonów

Będzie nowy podatek od smartfonów? Foto: Pixabay
Będzie nowy podatek od smartfonów? Foto: Pixabay
REKLAMA

Sprzedaż smartfonów na świecie spada z powodu epidemii koronawirusa. Pojawiają się kłopoty z łańcuchami dostaw.

Z powodu epidemii Covid-19 globalna sprzedaż smartfonów spadła w lutym o 14 proc., wynika z danych firmy Counterpoint Research. Jednym z powodów jest zamknięcie sklepów firmowych marek takich jak Apple – podała w czwartek agencja Reutera.

Najgorszy moment dopiero nadejdzie

Z powodu rozprzestrzeniającego się w Chinach i poza nimi koronawirusa SARS-CoV-2 producenci, tacy jak Apple, zamknęli w ubiegłym miesiącu swoje punkty sprzedaży. Amerykański koncern miał w lutym sprzedać mniej niż 500 tys. telefonów na terytorium ChRL – wynika z rządowych danych cytowanych przez Counterpoint.

REKLAMA

W samych Chinach sprzedaż smartfonów spadła w lutym o 38 proc. w porównaniu z okresem analogicznym w 2019 roku. Obecnie rynek ten zaczyna wracać do normy, a większość punktów sprzedaży otwarto w połowie marca – wskazał Reuters.

W podobny sposób, jak w ChRL, ma się obecnie podnosić segment smartfonów w Korei Południowej. W innych krajach świata „najgorszy moment dopiero nadejdzie” – zaznaczyli analitycy Counterpoint.

Problemy z łańcuchami dostaw

Producenci telefonów zmagają się obecnie z zakłóceniami w łańcuchu dostaw, ponieważ coraz więcej krajów zamyka granice z powodu pandemii Covid-19. We wtorek kluczowy dostawca Apple’a – tajwańska firma Foxconn – zapowiedział, że w zgodzie z nakazami tamtejszego rządu wstrzyma swoje działania na terytorium Indii.

Źródło: PAP

REKLAMA