Niemcy oferują 65 euro dziennie Polakom i 40 euro Czechom, żeby nie wyjeżdżali w czasie epidemii

Niemcom brakuje pracowników. Zakaz wjazdu do kraju nie obejmuje Polaków. Na zdjęciu zbiory szparagów.
Zbiory szparagów. (Fot. PAP/DPA)

Niemcy boją się, że przez epidemię koronawirusa stracą pracowników z Polski. W zamian za pozostanie w RFN oferują hojne dodatki.

Niemieckie landy oferują pomoc finansową pracownikom m.in. z Polski, którzy zostaną w RFN w czasie stanu epidemii. Niemcy boją się, że stracą pracowników przez strach przed koronawirusem i są gotowi wyłożyć niemałe pieniądze.

Powodem paniki Niemców są zmiany, które wejdą w życie w Polsce w piątek 27 marca. Chodzi m.in. o procedury dotyczące pracowników przygranicznych.

Od piątku Polacy pracujący w Niemczech będą musieli poddać się kwarantannie po powrocie do kraju. Oznacza to, że jeśli chociaż na chwilę przekroczą granicę, nie będą mogli wrócić do pracy w RFN.

Gigantyczne korki na granicach już teraz wywołały poirytowanie niemieckiego ministra transportu. – Ledwo udało się rozładować 60-kilometrowy korek na polsko-niemieckiej granicy, mija 48 godzin, a pojawia się następne wyzwanie –mówił w czwartek Andreas Scheuer na konferencji prasowej w Berlinie.

Minister Scheuer wskazał, że na obostrzeniach straci branża transportowa, bo zabraknie polskich kierowców ciężarówek. Jednak Niemcy boją się, że zabraknie też pracowników magazynów, budów, gospodarstw rolnych, zakładów przemysłowych zlokalizowanych przy granicy, jak również sektora ochrony zdrowia.

Dlatego Niemcy zamierzają płacić Polakom za pozostanie w RFN. A według niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej tylko we wschodniej i południowej Brandenburgii problem dotyczy ponad 25 tys. Polaków.

Władze Brandenburgii oferują Polakom 65 euro dziennego dodatku, oraz po 20 euro na każdego członka rodziny, który przebywa w Brandenburgii. – Będziemy was wspierać – oświadczyła minister finansów Katrin Lange.

Mniejsze wsparcie otrzymają Czesi. Władze Saksonii zaoferowali czeskim pracownikom po 40 euro dziennie za pozostanie w RFN.

Źródło: Deutsche Welle

5 KOMENTARZE

 1. Nie życzę sobie tego auto play! Zajrzę tu za miesiąc, żeby zobaczyć, czy to wyłączone.

  Zamiast się bawić w włączanie jakiegoś ścierwa ludziom na komputerach, zatkaj, admin, dziury
  w bezpieczeństwie, bo mam tu znowu pola wypełnione i pełny email niejakiego Stefana.

  g4(…)[email protected]

  • Dobrze gada! Polać mu! Wypinkolić te auto filmu z artykułów! Jeszcze jakbyście przestali powtarzać ten sam materiał co tydzień i tworzyć clickbaitowe tytuły a’la pudelek to byłoby znośnie.

   • A’la pudelek musimy ścierpieć – w tym szaleństwie jest metoda. Z resztą się zgadzam.

 2. Tak to Polak be, a teraz zostań, dopłacimy.
  Dyskryminacja Czechów.
  Nie mogą zaginięć do pracy najeźdźców?

 3. No ten tego – przecie mają parę milionów młodych, silnych i zdrowych – inżynierów z Afryki i Bliskiego Wschodu… No wiem że praca przy szparagach czy na budowie to znacznie poniżej ich kwalifikacji – ale ostatecznie w czasie epidemii mogliby się pofatygować ???

Comments are closed.