Nowe objawy koronawirusa. Zakażeni tracą zmysł smaku i powonienia

Włochy. Turyn. Ratowanie zakażonego koronawirusem na intensywnej terapii w szpitalu San Giovanni Bosco. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/EPA
Oddział intensywnej terapii . Foto: PAP/EPA
REKLAMA

U niektórych chorych jedynym objawem infekcji jest utrata węchu i smaku. To ważne symptomy Covid-19. Występują u 30 proc. lub więcej zakażonych koronawirusem. Lekarze zalecają testowanie i izolację takich osób, nawet jeśli nie mają innych objawów.

Amerykańska Akademia Otolaryngologiczna wskazuje na rosnącą liczbę przypadków, w których jedynymi objawami zakażenia jest utrata węchu i smaku.

– Istnieje coraz więcej dowodów na to, że otolaryngolodzy należą do grupy najwyższego ryzyka podczas operacji górnych dróg oddechowych i przeprowadzania badań. Potwierdzono wysoki wskaźnik przenoszenia Covid-19 na lekarzy tej specjalizacji w Chinach, Iranie i we Włoszech. Wiele takich przypadków zakończyło się śmiercią – twierdzi Amerykańska Akademia Otolaryngologiczna.

REKLAMA

Brytyjscy otolaryngolodzy odradzili wykonywanie zabiegów endoskopii zatokowej u pacjentów, którzy stracili zmysł węchu. Wirus replikuje się bowiem w nosie i gardle. Badanie może wywołać kaszel lub kichanie. W efekcie, naraża lekarzy na zakażenie. Ponadto brytyjscy specjaliści wezwali dorosłych, uskarżających się na pogorszenie zmysłu węchu, by izolowali się przez siedem dni. Nawet jeśli nie mają innych objawów.

We Włoszech na obszarach najbardziej dotkniętych epidemią lekarze badali u pacjentów anosmię i ageuzję, czyli utratę powonienia i smaku. Wykazali, że generalnie wydawały się one zdrowe. W rzeczywistości były jednak zakażone. W związku z tym, mogły więc przenosić wirusa na innych ludzi.

Szeroko zakrojone badanie przeprowadzono w Korei Południowej na 2 tys. osób. Wykazało ono, że 30 proc. pacjentów, u których uzyskano wynik pozytywny na obecność koronawirusa, zgłosiło wystąpienie anosmii jako głównego objawu.

Z kolei niemiecki wirusolog z Uniwersytetu w Bonn, Hendrik Streeck, chodził od domu do domu w szczególnie dotkniętym przez epidemię powiecie Heinsberg w Północnej Nadrenii-Westfalii. Przeprowadzał wywiady z zakażonymi pacjentami. W wywiadach ujawnił, że co najmniej dwie trzecie z ponad 100 osób, z którymi rozmawiał, zgłosiło występowanie utrata zapachu i smaku trwająca kilka dni.

Jak podkreśla profesor w szpitalu klinicznym w Monachium, dr Clemens Wendtner, pacjenci odzyskują zmysł węchu po kilku dniach lub tygodniach.

Red. (źródło: PAP, interia.pl)

REKLAMA