Taniej już nie będzie? Co dalej z cenami paliw na stacjach? „Szanse na obniżki coraz mniejsze”

Obrazek ilustracyjny. Foto: Pixabay
Obrazek ilustracyjny. Foto: Pixabay
REKLAMA

W kolejnym tygodniu ewentualne obniżki cen paliw będą coraz mniejsze. Mogą być widoczne tylko na części stacji – wynika z analizy Biura Maklerskiego Reflex.

Ceny poszczególnych paliw na stacjach wynoszą odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 – 4,31 zł/l, bezołowiowej 98 – 4,66 zł/l, oleju napędowego– 4,39 zł/l i autogazu 1,97zł/l.

Ubiegły tydzień to okres spadku cen paliw na stacjach. W skali tygodnia benzyny potaniały średnio o 19 -21 gr/l, olej napędowy o 21 gr/l i autogaz o 7 gr/l. Ceny benzyn są najniższe od sierpnia 2016 roku, oleju napędowego – od września 2017, a autogazu – od września 2019 r. Ceny benzyny Pb95 i oleju napędowego są niższe niż przed rokiem o około 13-14 proc.

REKLAMA

Jak zwracają uwagę analitycy, notowaliśmy mniejszą dynamikę zmian cen na rynku hurtowym. Benzyny jeszcze nieznacznie taniały, ale olej napędowy zaczął drożeć. Nastąpił wzrost różnicy pomiędzy cenami hurtowym benzyny 95 i diesla, która sięga obecnie ponad 40 groszy na litrze.

Fala silnych obniżek na rynku hurtowym umożliwiła spadek cen benzyny i oleju napędowego na części stacji do ok. 4 zł/l, a na nielicznych notuje się nawet niższe poziomy. Jednak w najbliższym czasie nie osiągniemy średniego poziomu cen Pb czy oleju napędowego równego 4 zł/l. W kolejnym tygodniu ewentualne obniżki będą coraz mniejsze i mogą być widoczne tylko na części stacji – prognozują eksperci.

Obserwujemy na stacjach wyraźny spadek obrotów. To, co dzieje się z cenami na rynku hurtowym wskazuje, że szanse na obniżki cen na jeszcze niższe poziomy są coraz mniejsze – czytamy w analizie  BM Reflex.

Źródło: BM Reflex

REKLAMA