Trybunał Stanu dla Morawieckiego? Ekspert nie ma złudzeń: „W kraju panuje niewprowadzony stan nadzwyczajny”

Mateusz Morawiecki. Foto: PAP
Mateusz Morawiecki. Foto: PAP

Mateusz Morawiecki trafi przed Trybunał Stanu? O tym, że powinien przekonany jest profesor Ryszard Piotrowski. Uważa on, że brak wprowadzenia w Polsce stanu nadzwyczajnego, mimo że takowy panuje obecnie w kraju, jest niezgodny z Konstytucją.

Specustawa koronawirusowa autorstwa PiS pozwala rządowi na głębokie ingerencję w swobody obywateli. Według niektórych daje ona rządowi takie prerogatywy jak stan wyjątkowy. Stanu wyjątkowego PiS wprowadzić jednak nie chce, bo wtedy musiałyby zostać przełożone wybory.

Profesor Ryszard Piotrowski w wywiadzie dla Interii wymienił cztery powody nakładające na Radę Ministrów obowiązek wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

– Jeśli Rada Ministrów tego nie zrobi, to Prezes Rady Ministrów może być pociągnięty do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu i do odpowiedzialności karnej za niedopełnienie obowiązków – ocenił Piotrowski.

– Stan klęski żywiołowej wprowadza się wtedy, gdy jest to konieczne w celu zapobieżenia skutkom jakiejś sytuacji, w tym przypadku epidemii. Mamy zapobiec skutkom i usunąć je, tzn. sprawić, żeby ludzie przestali chorować i umierać na koronawirusa – tłumaczy konstytucjonalista.

Profesor podaje też powód, który od dawna podnosi Konfederacja. Wybory zagrażają bezpieczeństwu obywateli.

– Konstytucja mówi, że państwo chroni bezpieczeństwo obywateli.

– Po trzecie, władze publiczne mają konstytucyjny obowiązek zwalczania chorób epidemicznych. Żeby zwalczyć tę epidemię, nie można w trakcie jej trwania przeprowadzać wyborów prezydenckich – dodaje.

Istnieje jeszcze jeden powód, o którym piszemy od dawna. Obecna sytuacja sprzyja tylko Andrzejowi Dudzie. Prezydent ma szansę się wykazać i dlatego rosną mu słupki sondażowe. Reszta kandydatów została uziemiona i nie mogą oni prowadzić kampanii.

– Nie można jej prowadzić, gdy zakazane są zgromadzenia powyżej dwóch osób – zauważa Piotrowski.

Źródło: Interia

6 KOMENTARZE

 1. Czyżby już teraz zapisali Morawieckiego do kolejki na wykopki?Znając zawziętość koszernych postetosofcuf,możemy być pewni,że po utopieniu go w Czajce,nie pozwolą mu spocząć w poświęcanej ziemii.Nawet jeśli mieliby w tym celu zmienić statut IPNu.Na marginesie kłania się tu casus Jaruzelskiego.Czyżby zemsta zza grobu?W końcu nie rób komuś dobrze,nie będzie ci źle.

 2. ▌▌DOKŁADNIE.

  Masowe represje nakładane na Polaków (zakaz poruszania, zamknięte granice, areszt domowy nałożony na miliony…), a co więcej: PiS NAWET NIE CZYTA USTAW, KTÓRE SAM UCHWALA: biegunka legislacyjna PiS wpuszczona na żywioł do sejmowego wentylatora — jest tego tyle, że sami się w tym nie łapią i DZIAŁAJĄ POZA PRAWEM.

  A kto im podskoczy?

  .

  ● „Min. Tejchma na spotkaniu z plastykami stwierdził: — «Rada Państwa nie chce przedłużać w nieskończoność stanu wojennego, ale władze będą tak długo stosowały ostre restrykcje, dopóki nie uzyskają szerokiego poparcia społecznego».” — „Tygodnik Mazowsze” nr 10, 1982.

  ● „«My nie musimy się wstydzić 13 grudnia. Od tego dnia rozpoczął się marsz ku Polsce Bezkryzysowej» — tow. Mieczysław Rakowski do stoczniowców 10 XII 1983.” — „SI Małopolska” nr 79, 1983.

  ● „«Kredyt zaufania, którym Partia darzy społeczeństwo, ma swoje granice» — tow. Tadeusz Porębski na III Kongresie Nauki Polskiej.” — „Tygodnik Mazowsze” nr 162, 1986.

  .

 3. Zajmujecie się pierdołami i robicie ludziom wodę z mózgu.
  Jedynym powodem, dla którego nie wprowadzają stanu wyjątkowego jest kasa.
  W przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego rząd jest zobowiązany spełnić roszczenia wszystkich, którzy stracili w wyniku jego wprowadzenia (czyt. epidemi).

 4. Koniecznie. Pomylili się i nie tego kandydata wystawili na prezydenta, muszą zmienić. Autorytety i eksperci jeszcze raz udowodnią w TV, że Trybunal Stanu dla nielubianego polityka się należy, bo gdyby był nasz to już nie.

 5. Namnożyło się tych profesorskich ekspertów jak królików w klatce; a to najczęściej eksperci jak z krowiego ogona chorągiew albo mówiąc mniej elegancko , jak z mysiej pi…ki trąbka.

 6. Mam pytanie ; ILU JESZCZE LEWACKICH OSZOŁOMÓW ,,profesorków” za czapka śliwek będzie udawać EKSPERTÓW???? Co BOLI ,ze tzw ,,chłopski mędrzec więcej umie ,niż Eksperci „z ukrytymi Legitymacjami Lewicy.

Comments are closed.