Berkowicz nie przebiera w słowach: Jakim trzeba być bydlakiem, żeby taką ustawę napisać!

Konrad Berkowicz.
Konrad Berkowicz. (Fot. PAP)

Konrad Berkowicz nie pozostawia suchej nitki na niektórych rozwiązaniach tzw. tarczy antykryzysowej. Polityk Konfederacji bezpardonowo atakuje zapisy, które mają rzekomo ulżyć przedsiębiorcom w czasach kryzysu.

W ramach przyjętych przez rząd rozwiązań na czas pandemii koronawirusa, przedsiębiorcy nie będą musieli płacić składek na ZUS przez 3 miesiące. Oczywiście muszą spełnić pewne kryteria.

Ze zwolnienia skorzystać mogą tzw. samozatrudnieni. Warunkiem do tego jest pokazanie przychodów za miesiąc luty. Czyli za okres, gdy zarówno Polska, jak i większość świata funkcjonowała jeszcze normalnie, a rynek funkcjonował bez zakłóceń.

By skorzystać z ulgi na ZUS, samozatrudnieni, którzy opłacają składki tylko za siebie, w lutym musieli mieć przychód niższy niż 15 681 złotych. Przychód, a nie dochód. Ktoś, kto działa na przykład na niskich marżach, ale kupuje i sprzedaje dużo towarów, wskazany przez państwo przychód przekracza w kilka dni. Sam dochód jednak może być minimalny. ZUS trzeba jednak zapłacić.

Takie rozwiązanie surowo ocenił Berkowicz. „Jakim trzeba być bydlakiem, żeby taką ustawę napisać i za taką ustawą zagłosować! Ktoś, kto zarobił w lutym 5000 na swoich usługach – ZUS-u płacić nie musi (i słusznie!). Ale ktoś, kto zarobił 3000, ale żeby je zarobić, musiał kupić towaru za 13000 i sprzedać za 16000, ma płacić ZUS nadal” – napisał poseł.

„Trudno o większą nikczemność, niż pozostawienie jednoosobowym działalnościom gospodarczym obowiązku płacenia haraczu na ZUS, która przez zakazy Rządu od marca nie może zarabiać, tylko dlatego, że w lutym miała PRZYCHÓD wyższy niż 15600 PLN” – nie ma wątpliwości Berkowicz.

Poseł Konfederacji nie ma także zbyt pozytywnego zdanie o całej tzw. tarczy antykryzysowej. „To próba Rządu powiedzenia przedsiębiorcom „spieprzajcie!” – w taki sposób, by poczuli podniecenie na myśl o zbliżającej się podróży. Niestety, Panie Premierze, przedsiębiorcy potrafią liczyć i przez Pańskie działania ich pracownicy niedługo będą musieli liczyć na siebie” – twierdzi Berkowicz.

Comments are closed.