Sondaż mówi wszystko. Polacy nie chcą wyborów 10 maja. Zaledwie co piąty Polak deklaruje udział

Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda. Foto: PAP
Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda. Foto: PAP

Sondaż Ibris dla „Onetu” jasno wskazuje, że Polacy nie chcą iść na wybory 10 maja. – Dla PiS lepiej byłoby, aby zamknąć „projekt wybory” jak najszybciej. Pułapką jest jednak kwestia legitymizacji wybranego prezydenta – komentuje szef sondażowni Marcin Duma.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, 39,7 proc. obywateli udałoby się, aby zagłosować. 27,9 proc. jest „zdecydowanie na tak”, zaś 11,8 proc. „raczej tak”. Zaledwie 0,7 proc. ankietowanych było niezdecydowanych. Pozostali – 59,6 proc. – nie poszłoby, z czego 43,7 proc. „zdecydowanie nie”, a 15,9 proc. raczej nie.

Tych, którzy w tym pytaniu odpowiedzieli, że poszliby na wybory w najbliższą niedzielę, zapytano o termin 10 maja. Wówczas liczba chętnych spada.

Zaledwie 17,6 proc. odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 3,1 proc. „raczej tak”. Znacząco wzrosła liczba niezdecydowanych, bo wyniosła aż 10,8 proc. 68,5 proc. jest na nie, z czego 13,5 proc. raczej nie, a aż 55 proc. zdecydowanie nie.

Pracownia IBRIS zapytała respondentów również o to, na kogo zagłosowaliby, w zależności od tego, kiedy odbyłyby się wybory prezydenckie. W najbliższą niedzielę Andrzej Duda zdobyłby według badania 45,1 proc. W maju z wynikiem 54,6 proc. mógłby liczyć na wygraną w pierwszej turze. Co ciekawe, urzędujący prezydent zyskuje głosy, które straciliby kandydaci opozycji. W przewidzianym terminie poparcie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej spada do 12,1 proc., a Władysława Kosiniaka-Kamysza do 6,4 proc. – podaje onet.pl.

Jak przypomina, w poprzednim sondażu Duda miał 41,2 proc. poparcia.

Wyniki pokazują, że wyborcy Prawa i Sprawiedliwości są silniej zmotywowani, żeby pójść na wybory, pomimo lęku przed potencjalnym zachorowaniem – mówi szef Ibrisu Marcin Duma.

Dodaje, że elektorat opozycji woli zostać w domu.

Dzieje się to na skutek lęku przed zarażeniem – zaznacza.

Dla PiS lepiej byłoby, aby zamknąć „projekt wybory” jak najszybciej. Pułapką jest jednak kwestia legitymizacji wybranego prezydenta. Wygrana jest wielce możliwa, ale jej koszty będą wysokie – podkreśla Duma.

Źródło: onet.pl

6 KOMENTARZE

 1. Przełożenie Wyborów ,to KLĘSKA Andrzeja Dudy.Frekwencja nie przekroczy 10%.I pytam: CZY Górnik ,Hutnik,Lekarz,itd nie Idzie do Pracy?????? IM też grozi zarażenie.

 2. Czy Polacy chcą na kolejne 5 lat Pana Dudy-Hermaszewskiego?
  podpisywania w podskokach poprawek o IPN pod dyktando Żydów, upokorzeń Polski przez Izrael:Pan Prezydent przysięgał bronić godności Narodu a nie kiwnął palcem…
  pięć lat jak krew w piach…

  Z drugiej strony androgeniczna idiotka, z trzeciej
  peezelowska amoralna kreatura, z czwartej dziennikarska flema
  Brawo! kandydaci jak złoto!

 3. Tchórzliwy psychopata, mały intrygant w końcu odwoła wybory…to pewne. A manekiny…ich zdanie nie liczy się, zresztą manekin nie ma własnego zdania.

Comments are closed.