Ksiądz ze Skierniewic zorganizował wsparcie dla przedsiębiorców. „Nie mówi się u nas o etyce zakupów” [VIDEO]

Ks. Adam Kwaśniak. Foto: YouTube/NCzasTV
Ks. Adam Kwaśniak. Foto: YouTube/NCzasTV
REKLAMA

Ks. dr Adam Kwaśniak, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Skierniewicach na antenie NCzasTV opowiedział o utworzonym przez niego projekcie Pomocownia. Jak sam podkreśla, to wzorowana na idei spółdzielni pomoc dla lokalnych przedsiębiorców. Zaznacza, że to sposób, by spróbować zmienić myślenie ludzi na temat przedsiębiorczości.

To jest idea, która pojawiła się w ubiegłą niedzielę właściwie sama z siebie. Po tym, jak w związku z panującą epidemią zamknięto targ warzywny w Skierniewicach. Oprócz działalności charytatywnej […] pomagania najbiedniejszym rodzinom w parafii, takiej standardowej […], zauważyliśmy, że ci ludzie, którzy nagle zostali pozbawieni tego miejsca, gdzie mogliby sprzedawać swoje produkty, niektórzy zaczęli handel obwoźny. Od domu do domu – powiedział ks. dr Adam Kwaśniak.

Jako, że mam trochę większe zasięgi na Facebooku parafialnym, trochę więcej osób jest zainteresowanych działalnością parafialną niż oni sami mają, postanowiłem im udostępnić własne zasięgi, tzn. parafialne. Pierwszy etap tej idei to założenie grupy na Facebooku, na której po prostu udostępnialiśmy telefony do tych osób, maile, linki. Tylu osobom, które postanowiły działalność przenieść na bardzo konkretną już, osobistą pomoc kontaktową. Tzn. sprzedaż od drzwi do drzwi – wyjaśnił kapłan.

REKLAMA

Następnie pojawił się pomysł, by firma internetowa znajomego przedsiębiorcy zajęła się profesjonalnie wsparciem w sieci. Obecnie, oprócz informacji o sprzedaży, pojawiają się tam także inne ogłoszenia, nawet oferta pracy.

Zwrócił także uwagę, że w Polsce potrzeba zmiany myślenia na temat nie tylko przedsiębiorczości, ale w ogóle o codziennych sprawach.

Moim zdaniem w Polsce brakuje czegoś takiego, jak taka zwykła solidarność z sąsiadem. My bardzo na to stawiamy – podkreślił ks. Kwaśniak.

Nie słyszałem, by któryś z naszych wielkich teologów moralności mówił o tym, że kupowanie ma wymiar etyczny. Że to, gdzie kupujemy pomidory, ziemniaki i pastę do butów czy zębów ma wymiar bardzo mocno wymiar etyczny – podkreślił.

Poniżej pełen program w NCzasTV.

REKLAMA