Moskwa przegrywa wojnę? Rosyjski budżet opierał się na cenie… 42 $ za baryłkę ropy

Prezydent Rosji Władimir Putin.Foto: Twitter
Prezydent Rosji Władimir Putin.Foto: Twitter

Rosja przegrywa naftową wojnę. Rosyjski ekonomista Siergiej Guriew w wywiadzie dla „Le Point” analizuje konsekwencje spadku cen ropy dla swojego kraju.

30 marca cena baryłki ropy oscylowała wokół 20 dolarów, ponad dwa razy mniej niż kilka tygodni temu. Trwa bowiem wzmocniony przez epidemię koronawirusa, konflikt Moskwy z Arabią Saudyjską, która nie ograniczyła produkcji.

Wszystko zaczęło się 6 marca na spotkaniu w Wiedniu Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), gdzie próbowano obniżyć wydobycie dla utrzymania cen spadających w związku z kryzysem koronawirusa. Rosja, która konkuruje z amerykańskimi producentami gazu łupkowego, odmówiła. W rezultacie Rijad, trzeci co do wielkości producent ropy na świecie, zdecydował się znacznie zwiększyć produkcję. Chciał obniżenia cen, aby zmusić Rosję do zmiany swojego stanowiska.

Były główny ekonomista Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Siergiej Guriew to także profesor ekonomii w Instytucie Studiów Politycznych Sciences Po we Francji. W wywiadzie dla „Le Point” mówi, że rynki oczekiwały nowej umowy rosyjsko-saudyjskiej. Rosyjskie „niet” to podobno strategia Igora Setchine, prezesa firmy naftowej Rosnieft.

Moskwa uznała, że dalsze obniżanie wydobycia ropy premiowałoby amerykańskie firmy od gazu łupkowego. Celem Rosji ma być tutaj „ukaranie” amerykańskich producentów gazu łupkowego.

Guriew uznaje to za błąd. Być może obecny spadek cen ropy osłabi, a nawet tymczasowo wykluczy amerykańskie firmy, z których część nawet zbankrutuje. Jednak kiedy wzrosną ceny, amerykańscy producenci gazu łupkowego ponownie zwiększą wielkość produkcji.

Tymczasem rosyjski budżet oparto o wpływy z ropy na poziomie 42 dolarów za baryłkę. Jednak w przypadku spadku wydobycia ropy, budżet i tak ponosił by straty. Uznano więc, że lepiej karać Amerykanów. Rosyjski ekonomista dodaje jednak, że jego zdaniem „rosyjskie obliczenia nie są zbyt inteligentne”.

Sytuacja dla Moskwy nie jest tragiczna, bo ma nadal duże rezerwy finansowe, które wystarczą jej jeszcze na 3 lata. Jednak to Arabia Saudyjska „jest lepiej uzbrojona niż Rosja ze względu na duże zasoby ropy naftowej, niższe koszty wydobycia i nie mniejsze rezerwy. „Arabia Saudyjska może walczyć na tym terenie tak długo, jak zechce” – konstatuje Guriew. W dodatku trudno przewidzieć dalszy rozwój pandemii, co może korygować wszelkie przewidywania.

Źródło: Le Point

11 KOMENTARZE

 1. ▌▌Kto tylko może robi teraz zapasy pod korek — to jeszcze wydłuży okres rekordowo niskich cen, a za 2-3 lata możemy być w innym momencie masowej produkcji ak, mocy OZE oraz nowych technologii wydobywczych i to też zepchnie ceny ropy/gazu do nowego punktu równowagi.

  Kolejny strzał w głowę dla wielbicieli państwowej polityki gospodarczej: w zasadzie żadne państwo tak sterowane przez „mądrych szachistów” nie było w stanie wyjść z pułapki łatwego źródła dochodów surowcowych: PRL upadł, gdy spadły ceny węgla, ZSRR/Wenezuela upadył, gdy spadły ceny ropy — nic nie pomogły kolejne „dobre zmiany” na szczytach przywództwa.

  .

  • ▌▌BTW: Warto mieć świadomość spadającej w czasie wartość dolara — dzisiejsze 20 USD ma się słabo do niegdysiejszych 140 USD/baryłkę.

   .

   W zasadzie wszystkie rządy świata zaniżają wskaźnik inflacji (bo im się to opłaca w oszukiwaniu własnych społeczeństw) — co byście powiedzieli na krajowy wskaźnik inflacji korygowany o wzajemne różnice kursów walut?

   Mamy tabelę oficjalnej inflacji w danym roku dla grupy krajów i oczywiście mamy również tabelę zmian kursów walutowych między nimi.

   Jest tylko JEDNA KOMBINACJA najbardziej wyglądającego na uczciwy wskaźnika inflacji łączonego z aprecjacją/deprecjacją własnej waluty.

   To jest wskaźnik nastawczy i od niego — na bazie różnic kursowych — można wyliczyć szacowaną inflację dla wszystkich pozostałych — znacznie lepiej zbliżoną do faktycznej, a nie urzędowo manipulowanej wyłączaniem najszybciej drożejących produktów (a to paliwa, a to żywność, a to wódka, a to mieszkania…).

   Rok po roku i dowiadujemy się, jak naprawdę rządy nas oszukują na drukowaniu z powietrza pustych pieniędzy („luzowanie ilościowe”, „pieniądze z helikoptera”, „finansowa bazooka”…).

   .

   Jak ktoś ma pod ręką dobre do przetwarzania źródło danych o inflacji i kursach dla krajów w kolejnych latach — proszę podać.

   .

 2. Redaktorze BD!
  „strategia Igora Setchine, prezesa firmy naftowej Rosnieft”? Игорь Иванович Сечин, polska translacja – Igor Iwanowicz Sieczin to szara eminencja Kremla, nazywany naftowym kardynałem i wice-Putinem. Nazywany czasem ksywką Darth Vader jest uważany za należącego do najbardziej twardogłowych doradców Putina i za lidera w kremlowskiej wierchuszce frakcji „siłowików”, tego lobby gromadzącego byłych agentów służb.

 3. Ceny na stacjach powinny byc po 2 zeta za litr 95 i 2.20 za rope,ale powiedza ze nie obniza ceny bo dolar skoczyl na4.20 !!!

  • ▌▌Nie powiedzą też, dzięki komu dolar tak skoczył…

   Nie powiedzą również, dlaczego w Stanach nie działa PiS-owska zasada „skoro ludzie zarabiają więcej, to wszystko musi drożeć” i da się kupić paliwo w przeliczeniu nawet… po nieco ponad 1 zł za litr!

   To chyba straszni nędzarze, ci Amerykanie, muszę włączyć TVP…

   .

  • ▌▌Wszyscy konsumenci netto odpowiednio do konsumpcji zyskają na tanim gazie/ropie — z wyjątkiem tych zarządzanych przez pasożytniczą kastę urzędniczą, które przez to zgodziły się dołączyć do niemieckiego samobójstwa klimatycznego — te były martwe już na starcie i nic im się nie poprawiło.

   .

   ▌▌BTW: PiS czując w sobie moc boga-stworzyciela lekką ręką przegłosował kiedyś wymów procentowego udziału pojazdów elektrycznych w usługach publicznych.

   Słowo się rzekło — kobyłka u płota: może teraz PiS zabroni jeździć odpowiedniej części spalinowego transportu medycznego?

   .

   ● „Z powodu hucznie świętowanego 1 Maja zmarnowano w Tolkmicku i Nowej Pasłęce 62 tony śledzi. W krytycznym momencie (zanim jeszcze ryby zaczęły się psuć) firma polonijna posłała po nie samochód. Okazało się jednak, że ma pozwolenie wyłącznie na ryby słodkowodne.” — „Solidarność Gdańsk” nr 7, 1985.

   .

   • ▌▌W poprzedniej kadencji PiS, czując w sobie moc boga-stworzyciela, lekką ręką przegłosował wymóg procentowego udziału pojazdów elektrycznych w usługach publicznych: buldożery na prąd, betoniarki na prąd, patrole policyjne na prąd, walce drogowe na prąd, karetki pogotowia na prąd i śmieciarki na prąd zgodne z rojeniami intelektualnej elity PiS na koszt okradzionych podatników (bo wszystko oczywiście wliczone w koszt zamówienia).

    Czekam na realizację.

    .

 4. Wszyscy są tacy chętni do pogrzebania Rosji,ale jakoś nie ma mądrego,żeby wykorzystać ten
  czas i podpisać nowe traktaty na dostawy ropy i gazu po aktualnych cenach.Etosowe rusofoby
  wolą liczyć na dostawy z Ameryki,naturalnie argumentując,że im kolor nie odpowiada i cena jest zbyt niska.Tylko,że już niedługo nie będziemy mieli czym zapłacić nawet za transport.A 447
  i tak będzie nam wisieć nad głową.A może bardziej.

Comments are closed.