Supermarket w Wiedniu. Austriackie sklepy mają obowiązek dać klientom za darmo maseczki. Zdjęcie: EPA/CHRISTIAN BRUNA Dostawca: PAP/EPA.
Supermarket w Wiedniu. Zdjęcie ilustr: EPA/CHRISTIAN BRUNA Dostawca: PAP/EPA.
REKLAMA

Nowe rozporządzenie austriackiego ministerstwa zdrowia w związku z pandemią koronawirusa nakłada na klientów supermarketów obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Personel sklepów ma bezpłatnie zapewnić maseczki klientom, którzy nie posiadają własnych.

Ogłoszone we wtorek przepisy mają zostać wdrożone najpóźniej do 6 kwietnia. Rozporządzenie dotyczy obiektów handlowych, których powierzchnia sprzedaży przekracza 400 metrów kwadratowych.

Część sklepów w Austrii zaczęła rozdawać maseczki już w środę. „Prosimy o ich rozsądne używanie. Maseczka może być używana wielokrotnie, ponieważ podczas zakupów jest używana tylko przez krótki czas” – napisała sieć Spar w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej.

REKLAMA

Spar zachęca do ponownego użytku rozdawanych maseczek, tłumacząc, że ich “liczba jest ograniczona”, a ich zamawianie na bieżąco „nie jest takie łatwe”.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Rozporządzenie resortu zdrowia zobowiązuje właścicieli sklepów do podjęcia dodatkowych środków zabezpieczających, w tym do noszenia maseczek oraz rękawiczek ochronnych przez pracowników; umieszczania dozowników ze środkiem do dezynfekcji przy wejściach do sklepów; dezynfekcji uchwytów wózków na zakupy po każdym użyciu przez klienta; zamontowaniu przy kasach osłony z pleksiglasu oddzielającej klienta od kasjera.

W Austrii zidentyfikowano dotychczas 10 192 przypadków zakażeń koronawirusem; 146 chorych zmarło, a 1436 pacjentów wyzdrowiało – podało w środę austriackie ministerstwo zdrowia.

PAP

REKLAMA