Koronawirus. Bierzmy przykład z Austriaków! Tamtejszy rząd nakazał sklepom rozdawanie maseczek

Supermarket w Wiedniu. Austriackie sklepy mają obowiązek dać klientom za darmo maseczki. Zdjęcie: EPA/CHRISTIAN BRUNA Dostawca: PAP/EPA.
Supermarket w Wiedniu. Austriackie sklepy mają obowiązek dać klientom za darmo maseczki. Zdjęcie: EPA/CHRISTIAN BRUNA Dostawca: PAP/EPA.

Nowe rozporządzenie austriackiego ministerstwa zdrowia w związku z pandemią koronawirusa nakłada na klientów supermarketów obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Personel sklepów ma bezpłatnie zapewnić maseczki klientom, którzy nie posiadają własnych.

Ogłoszone we wtorek przepisy mają zostać wdrożone najpóźniej do 6 kwietnia. Rozporządzenie dotyczy obiektów handlowych, których powierzchnia sprzedaży przekracza 400 metrów kwadratowych.

Część sklepów w Austrii zaczęła rozdawać maseczki już w środę. „Prosimy o ich rozsądne używanie. Maseczka może być używana wielokrotnie, ponieważ podczas zakupów jest używana tylko przez krótki czas” – napisała sieć Spar w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej.

Spar zachęca do ponownego użytku rozdawanych maseczek, tłumacząc, że ich “liczba jest ograniczona”, a ich zamawianie na bieżąco „nie jest takie łatwe”.

Rozporządzenie resortu zdrowia zobowiązuje właścicieli sklepów do podjęcia dodatkowych środków zabezpieczających, w tym do noszenia maseczek oraz rękawiczek ochronnych przez pracowników; umieszczania dozowników ze środkiem do dezynfekcji przy wejściach do sklepów; dezynfekcji uchwytów wózków na zakupy po każdym użyciu przez klienta; zamontowaniu przy kasach osłony z pleksiglasu oddzielającej klienta od kasjera.

W Austrii zidentyfikowano dotychczas 10 192 przypadków zakażeń koronawirusem; 146 chorych zmarło, a 1436 pacjentów wyzdrowiało – podało w środę austriackie ministerstwo zdrowia.

PAP

6 KOMENTARZE

      • Mnie też! Jeśli dobrze pamiętam, to Umberto Eco w „Zapiskach na pudełku od zapałek” wspomina, że ojciec zawsze mu mówił: „Synu, jeśli słyszysz, że coś gdzieś dają za darmo, to od razu dzwoń na policję.” Podejrzewam, że dziś niewielu czytelników załapie o co chodzi…

  1. wolnoścxiowy portal chce rozdawnictwa?? A może zamiast pomagac mediom glownego nurtu szerzyć panikę byście napisali artykuł o lekach i sposobach na wirusa?? Jakoś dotąd nie wisziałem masowych artykułów na temat hydroxychlorohinie i antybiotyku leczacych wirusa. o doktorze z francji ktory leczy koreanczykow chinczykow i amerykanow. tylko czekac az zaczniecie pisac o szczepieni przeciw watpliwemu covid!!

  2. Generalnie właściwy ruch, pod warunkiem, że państwo całkowicie zrekompensuje te maseczki przedsiębiorcom w odliczeniu od podatku. A apel sieci o „wielokrotność użycia” niestosowny, chyba, że podali warunki – na pewno można użyć kilka razy, ale trzeba choć uprać (nie wiem z czego są, ale zakładam, że z bawełny) albo zdezynfekować C2H5OH.

Comments are closed.