Amerykański wywiad: Chińczycy ukrywali dane o epidemii koronawirusa

Przywódcy Chin i USA, Xi Jinping i Donald Trump fot. You Tube
Przywódcy Chin i USA, Xi Jinping i Donald Trump fot. You Tube

Władze Chin ukrywały prawdziwy zasięg epidemii, zaniżając dane o przypadkach koronawirusa oraz zgonach spowodowanych Covid-19 – wynika z tajnego raportu wywiadu USA, o którym informuje w środę agencja Bloomberg.

Dokument w ubiegłym tygodniu przesłano do Białego Domu – pisze agencja Bloomberga, powołując się w swoim artykule na trzy anonimowe źródła w amerykańskiej administracji.
Zdaniem rozmówców Bloomberga oficjalne chińskie dane o zakażeniach i ofiarach śmiertelnych koronawirusa są „celowo niepełne”.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wzywał wcześniej Chiny i inne państwa do otwartego, przejrzystego informowania o epidemii, oskarżał przy tym władze Chin o ukrywanie skali problemu oraz niedostateczne informowanie innych krajów.

Epidemia rozpoczęła się pod koniec 2019 roku w chińskiej prowincji Hubei. Zgodnie z oficjalnymi danymi Pekinu do tej pory w ChRL wykryto około 82 tys. przypadków koronawirusa, a śmierć poniosło około 3,3 tys. osób, które zachorowały na Covid-19.

W USA koronawirusa zdiagnozowano już u ponad 189 tys. osób. Do tej pory w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 4 tys. chorych z Covid-19.

PAP

2 KOMENTARZE

 1. ▌▌Istnieją dwie konkurencyjne teorie spiskowe nt. epidemii koronawirusa:

  ● 1. Światowa: wirus wydostał się z chińskiego laboratorium wojny biologicznej w Wuhan.

  ● 2. Chińska: wirus powstał w amerykańskim laboratorium, ale został upuszczony na drugiej półkuli, w Chinach.

  .

  ▌▌Fakty: władze Chińskiej Republiki Ludowej od samego początku zatajały wybuch epidemii, w chińskich mediach panowała na ten temat cisza, które następnie zaniżały liczbę chorych, a lekarzy, którzy widzieli rosnące niebezpieczeństwo epidemii i próbowali jej zapobiec spotykały karne represje.

  Proste pytanie: czy fakty bardziej odpowiadają teorii zaatakowania ChRL przez broń biologiczną USA, czy też raczej na wydostanie się wirusa „chinki” z chińskiego państwowego laboratorium?

  .

  ● „Po katastrofie w Czarnobylu władze zapewniały społeczeństwo, że możemy spokojnie jeść warzywa i owoce. W tym samym czasie jednak wycofano warzywa ze stołówek i restauracji rządowych. Szef kancelarii sejmu Maciej Wirowski poinformował pod koniec czerwca posłów: «Wydałem polecenie ograniczenia podawania jarzyn w restauracji sejmowej w maju i w I. połowie czerwca, bo nie mogliśmy zapewnić dostaw jarzyn spod folii».” — „NAI” nr 84, 1986.

  .

Comments are closed.