Niemieccy politycy znów wtrącają się w polskie sprawy. Chcą przełożenia wyborów

Gesine Schwan, polityk SPD, była pełnomocnik niemieckiego rządu ds. współpracy z Polską. Zdjęcie: EPA/OMER MESSINGER Dostawca: PAP/EPA.
Gesine Schwan, polityk SPD, była pełnomocnik niemieckiego rządu ds. współpracy z Polską. Zdjęcie: EPA/OMER MESSINGER Dostawca: PAP/EPA.

Niemiecka polityk – była minister Gesine Schwan – chce, by wybory w Polsce zostały przełożone. Nie przeszkadza jej to, że w Bawarii ich termin nie został zmieniony i nikt w Polsce nie mówił Niemcom, czy mają je przeprowadzać, czy też nie.

W rozmowie z radiem Deutschlandfunk, była pełnomocniczka niemieckiego rządu ds. współpracy z Polską stwierdziła, że wybory prezydenckie nie byłyby uczciwe. Według niej nie da się prowadzić kampanii wyborczej, a to zwiększa szanse Andrzeja Dudy.

– PiS ma ogromną większość w Sejmie, ale już jesienią miał problemy w wyborach – powiedziała. – Oznacza to, że PiS wprawdzie wydał dużo pieniędzy na świadczenia chociażby dla rodzin, ale nie siedzi tak mocno w siodle, jakby chciał – dodała.

Według Schwan próba wprowadzenia głosowania korespondencyjnego pokazuje, iż „PiS chce manipulować”.

Jest też pytanie, czy w tak krótkim czasie da się zorganizować głosowanie korespondencyjne dla Polaków, którzy mieszkają za granicą. Doświadczenie pokazuje, że są oni bardzo krytyczni wobec PiS i między innymi dlatego PiS nie chciał utrzymywać możliwości głosowania korespondencyjnego. Ale jeszcze raz: w przypadku każdych wyborów, jeśli mają być naprawdę demokratyczne i legalne, wszyscy kandydaci muszą mieć szanse, i to równe szanse, prowadzić kampanię wyborczą. A teraz kandydaci mniejszościowi tej szansy nie mają – mówiła polityk SPD.

O wyborach prezydenckich w Polsce pisze także lewicowy dziennik „Die Tageszeitung” (TAZ). Podaje, że w obliczu pandemii coraz więcej prezydentów i burmistrzów miast odmawia organizacji głosowania, które ma odbyć się za około sześć tygodni.

„Jednak szef PiS Jarosław Kaczyński i nawet prezydent Andrzej Duda są gotowi na to, by narazić zdrowie obywateli, aby utrzymać władzę” – pisze dziennik.

„Die Tageszeitung” cytuje też wypowiedź Dudy, który niedawno stwierdził, że jeśli można chodzić do sklepu, to można też pójść do lokalu wyborczego.

„Ponieważ jest jedynym kandydatem, który może jeszcze prowadzić kampanię wyborczą i stale pokazywany jest w «mediach narodowych», dawniej mediach publicznych, ma wysokie notowania we wszystkich sondażach” – pisze gazeta.

13 KOMENTARZE

 1. kiedy o Licho Lewackie sie skończy, męczą się nowymi wymyślonymi oskarżeniami, pluciem i knuciem. Czas zastanowić się poważnie jak to ukrócić, żeby przestał ogon odrastać.

 2. Tak jak sie spodziewale pisowskie trolle i konfederacji juz sie odezwaly hahaha Chieliscie wszyscy do uni to teraz morda w kubel !!!

 3. Niemieckie świnie zawsze były i będą niemieckimi świniami!
  Dla nich Polacy to tylko parobki potrzebne do zbierania szparagów albo truskawek na plantacjach ich bałerów!

 4. A ile to babsko i cała machina biurokratyczna nas kosztuje co miesiąc ????
  Każdy z nas chciałby choć cząstkę ich pensji (darmozjadów od krzywizny ogórka) zarabiać miesięcznie.

  Karać nas chcieliby za wszystko i szybko, a jak wybuchła pandemia, to raptownie Unii zabrakło, siedzą cicho jak mysz pod miotłą, i co nam dali ?

  nasze pieniądze, nie, nie dodatkowe, tylko przesunięte.

  Polacy, obudźcie się, czas z tym skończyć.

 5. Nie lubię Sznaucerów ale to babsko w zasadzie ma rację.
  Wybory należy przełożyć bo w takiej formie jak chcą to zrobić nie da się udowodnić, że nie były oszustwem.
  A zakwestionowane wybory to recepta na rozwalenie państwa.

 6. Hmmm, ciekawe, ciekawe, ale w końcu to Niemcy są głową Eurokołchozu, wiec uważają, że mają prawo sugerować, czy wybory w maju w naszym europejskim bantustanie się odbędą czy nie, bo u przecież mogą i to nie podlega żadnej dyskusji.

 7. Kiedy Niemiec mówi co masz robić w Polsce, to znak, że trzeba roić dokładnie odwrotnie.
  Dziękuję. Bo miałem wątpliwości i wahanie.

 8. Prezydent Duda Prezydentem drugiej kadencji. a jak się komu co nie podoba to do Niemiec zapraszają na zbieranie szparagów. bo miliony migrantów do szparagów się nie nadają, bo to sami inżynierowie.

Comments are closed.