TSUE w czasach zarazy nakazuje Polsce, Czechom i Węgrom przyjmować… migrantów

TSUE - zdj. ilustracyjne
TSUE - zdj. ilustracyjne

„Polska, Czechy i Węgry, odmawiając udziału w tymczasowym mechanizmie relokacji uchodźców, złamały prawo UE” – orzekł w czwartek 2 kwietnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu.

Według orzeczenia tego organu „Państwa członkowskie nie mogą, w celu uchylenia się od wdrożenia tego mechanizmu, powoływać się ani na swoje obowiązki dotyczące utrzymania porządku publicznego i ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego, ani na podnoszone nieprawidłowe funkcjonowanie mechanizmu relokacji”.

Źródła sporu sięgają 2015 r., ale ogłoszenie tego wyroku w czasach pandemii koronawirusa pokazuje i uwypukla absurd orzeczenia. Orzeczenie mówi, że „ochrona bezpieczeństwa” jest wtórna wobec „praw UE”. Tymczasem ostatnie tygodnie pokazują, że „prawa UE” nijak nie przystają do obecnej sytuacji i każdy kraj wybiera rozwiązania, które mają zabezpieczyć przede wszystkim jej obywateli.

TSUE zwrócił uwagę, że art. 72 unijnego traktatu, na który powoływały się zwłaszcza Polska i Węgry, nie przyznaje państwom członkowskim możliwości odstąpienia od stosowania prawa UE przez samo powołanie się na interesy związane z utrzymaniem porządku publicznego i ochroną bezpieczeństwa wewnętrznego.

„Postępowy” Trybunał nie uznał wadliwości przepisów relokacyjnych migrantów, czy faktu, że przedmiot sporu już jest nieaktualny. Teoretycznie jeżeli Trybunał Sprawiedliwości stwierdzi uchybienie, państwo, którego to dotyczy, powinno jak najszybciej zastosować się do wyroku. W tym przypadku w związku z wygaśnięciem decyzji relokacyjnej nie jest jednak jasne, jak miałoby to wyglądać. Możliwe są jednak sankcje finansowe.

Wyjątkowo celny wydaje się tu komentarz Rafała Ziemkiewicza, chociaż należy się obawiać, że to nie tylko „idiotyzm dnia”, ale i być może miesiąca….

Źródło: PAP

10 KOMENTARZE

 1. NIKT nam NIC NIE MOZE KAZAĆ. 50 lat bylismy pod butem Rosji wiec samo to nas tlumaczy, a zawdzieczamy to Zachodowi i teraz maja czelnosc nam cokolwiek KAZAC?!

 2. Kaczaffiemu tak jakby ostatnio spadało /poparcie/ – a tu pacz pan – dar z Niebios spadł :-)

 3. Będzie trzeba ignorować, tak jak RFN ignoruje dziesiątki „wyroków” tego tworu. Niewybieralna banda w togach zobaczy gdzie się zgina dziób pingwina :)

  BTW. TK RFN orzekł o wyższości konstytucji niemieckiej nad lewem (pardon. „prawem”) euroPEJSkim. Skoro Kaczor ma TK, to może by zachęcił do powielenia wzorców naszych praworządnych sąsiadów? Na wypadek kolejnych idiotyzmów tego typu…

  Ciekawe czy wtedy też KODziarze by podskakiwali „kĄstytucja, kĄstytucja, kĄstytucja” :D :D :D

 4. Dlaczego TSUE nie chce zatrudnić jako eksperta Sylwii Spurek?Przecież ona jest taka poprawna ideologicznie,że bije na głowę nawet osławioną Gretę.To wina rządu,że nie potrafi zareklamować tak wybitną jednostkę,na dodatek świetnego prawnika.Toż to czyste marnotrawstwo.Mam nadzieję,że nowa akcja: suchy chleb dla Konia(Giertycha),spotka się z większym aplauzem.

  • Popieram Cię , żeby w tych ciężkich czasach przeprowadzić na wielką skalę akcje Suchy chleb dla Kunia, a dla polityków Czyste ręce.

  • spurek dopiero zaczela, zostanie tam do emerytury tak jak bienkowska, tusk, kopacz, roza thun i inni im podobni, to zasluzeni towarzysze, a o takich za zaslugi zawsze sie dba.

 5. ▌▌„Niezawisły” TSUE tym samym spełnił ciche marzenie Niemców — zupełnie pozatraktatowo wstecznie zalegalizował niemieckie transporty przymusowe Polaków, Żydów i innych podludzi do niemieckich obozów zagłady. W końcu spełniały one dokładnie te same dwa kryteria wymagane przez „niezawisły” TSUE — w końcu one również były przecież:
  ● a). skuteczne;
  ● b). proporcjonalne.
  Koniec całkowicie pozatraktatowych kryteriów niezbędnych „niezawisłemu” TSUE do legalizacji transportów przymusowych — mających za zadanie skutecznie i w 100% zlikwidować podludzi na terenach znajdujących się pod niemiecką administracją.

  .

 6. Obłuda szkopów trzęsących Unią Europejską nie ma granic!
  Za to czas dalszego trwania Unii Europejskiej wydaje się być już policzony…

Comments are closed.