Wirus dopadł francuską operację militarną Barkhane w Afryce

Żołnierze Francji i Mali w operacji Barkhane. Fot. Wikipedia
Żołnierze Francji i Mali w operacji Barkhane. Fot. Wikipedia

Pierwsze cztery przypadki koronawirusa odnotowano wśród żołnierzy francuskich, biorących udział w operacji Barkhane. Wypełniają oni, w krajach afrykańskiego Sahelu, misję skierowaną przeciw dżihadystom.

Kwatera główna operacji w Afryce potwierdziła informacje o zachorowaniu 4 żołnierzy i pozytywnych wynikach testów na obecność koronawirusa. Jeden z zarażonych jest leczony na miejscu. Trzech pozostałych odesłano do Francji.

Do Francji powrócił także jeden z oficerów. Miał objawy zachorowania na Covid-19, jednak nie został poddany testom i nie można potwierdzić źródła jego choroby.

Francja prowadzi misję Barkhane od 2014 roku. Wspierają ją wojska z regionu Sahelu – Burkina Faso, Czadu, Mali, Mauretanii i Nigerii. Niewielkie kontyngenty przysłały tu także Wielka Brytania, Kanada i Estonia.

Logistyczny wkład w operację mają także Amerykanie, ostatnio jednak zgłaszali chęć wycofania się z misji. Francuska minister obrony jeździła w tej sprawie specjalnie do Waszyngtonu, aby wpłynąć na zmianę decyzji.

Le virus chinois frappe l’armée. Des soldats français de la force anti-djihadiste Barkhane infectés

Źródło: AFP/ Le Figaro