Żydzi na Wyspach masowo umierają na koronawirusa

Żydzi chcą zaostrzenia walki z antysemityzmem/fot. YouTube/ucieczka ze społeczności ortodoksyjnych żydów
Żydzi/fot. YouTube

Jak donosi „Jewish News of London”, 5 proc. wszystkich śmiertelnych ofiar koronawirusa w Wielkiej Brytanii to Żydzi. Społeczność ta stanowi jednak na Wyspach 0,3 proc. populacji.

Według wyliczeń zawartych w publikacji, co najmniej 22 żydowskie rodziny straciły swoich bliskich z powodu koronawirusa. Na Wyspach na COVID-19 zmarło już przeszło 750 osób. Populacja Wielkiej Brytanii liczy około 66 mln, z czego 250 tys. to Żydzi.

Najbardziej dotknięta epidemią wirusa z Wuhan społeczność żydowska w Zjednoczonym Królestwie to hiszpańska i portugalska wspólnota sefardyjska. Jej siedziba znajduje się w północnym Londynie. Jak mówił w środę Żydowskiej Agencji Telegraficznej jeden z rabinów, w ostatnich dniach wspólnota straciła czterech członków.

Z powodu koronawirusa zmarło co najmniej dwóch rabinów. Nie żyje Yehuda Yaakov Refson, 73-letni starszy rabin w Leeds. Do jego zgonu doszło w niedzielę. Z powodu koronawirusa życie stracił także 86-letni Zeev Willy Stern, który przeżył Holokaust. Ten drugi również zmarł w weekend.

Tymczasem żydowska organizacja B’nai B’rith zajęła się śledzeniem oskarżeń Żydów o wywołanie pandemii koronawirusa. Mimo że nie pojawiła się na razie żadna poważna teoria spiskowa na ten temat, to „Synowie Przymierza” doszukują się choćby cienia antysemityzmu. Dostało się amerykańskiej aktorce Rosannie Arquette i francuskiemu komikowi Dieudonné’owi.

Comments are closed.