Nocna decyzja o delegacji rządowej do Smoleńska. Rosja nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi

Obelisk upamiętniający ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego Tu-154M w Smoleńsku.
Obelisk upamiętniający ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego Tu-154M w Smoleńsku. (Fot. PAP)

Zapadła decyzja o przełożeniu wizyty delegacji rządowej w Smoleńsku. Odbędzie się ona w późniejszym terminie – poinformował w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, Rosja nie przekazała rządowi jednoznacznej odpowiedzi na założenia logistyczne tej wizyty.

Dworczyk w rozmowie w TVP Info przypomniał, że 10 kwietnia w Smoleńsku premier Mateusz Morawiecki wraz z delegacją rządową i przedstawicielami parlamentu miał oddać hołd pomordowanym oficerom w Katyniu i ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Jak poinformował, dzisiaj w nocy zapadła decyzja o przełożeniu wizyty na późniejszy termin.

„Dzisiaj w nocy zapadła decyzja o przełożeniu daty wizyty, która miała odbyć się 10 kwietnia 2020 r. w Smoleńsku. Pan premier wraz z delegacją rządową, przedstawicielami parlamentu miał oddać hołd pomordowanym oficerom w Katyniu i ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku” – mówił Dworczyk.

Rosja nie udzieliła odpowiedzi

Podkreślił, że od początku lutego rząd prowadził dialog z przedstawicielami Rosji na ten temat. „Dzisiaj do północy przedstawiciele Federacji Rosyjskiej, pomimo deklarowanej zgody na taką wizytę, nie udzielili takiej jednoznacznej, pisemnej odpowiedzi na przestawione założenia logistyczne tej wizyty” – wskazał szef KPRM.

Jak dodał, w związku z tym, „te działania uniemożliwiałyby de facto przeprowadzenie tej wizyty zgodnie z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa i procedurami, które stosują polskie służby”.

„Złożyliśmy stosowne noty w tej sprawie. Były prowadzone na bieżąco rozmowy. Grupa przygotowawcza była tam na miejscu już jakiś czas temu. Dzisiaj mamy dokładnie 7 dni do wylotu delegacji. Do dzisiaj na piśmie nie otrzymaliśmy potwierdzenia tych deklaracji, które były składane w czasie spotkań i w czasie rozmów” – zaznaczył Dworczyk.

Wizyta w Smoleńsku z późniejszym terminie

Podkreślił, że wizyta na pewno odbędzie się w późniejszym terminie. Podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w jej przygotowanie.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa w czwartek informowała, że Polska zwróciła się z prośbą o wsparcie organizacji wizyty swej delegacji w Smoleńsku i Katyniu. Jak mówiła, Rosja jest w kontakcie ze stroną polską pracuje nad tą kwestią uwzględniając sytuację związaną z koronawirusem.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przekazywanymi m.in. przez wicepremiera Jacka Sasina, do Katynia i Smoleńska na obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej mieli lecieć m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele klubów parlamentarnych – łącznie blisko 50 osób.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.