Polscy naukowcy wyzwolą świat od koronawirusa? Opracowali innowacyjną substancję

Badanie na obecność w organizmie koronawirusa. Foto: PAP
Obrazek ilustracyjny/Badanie na obecność w organizmie koronawirusa. Foto: PAP

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ogłosili, że stworzylisubstancję, która silnie hamuje zakażenie SARS-CoV-2. Badacze są zdania, że wyniki są obiecującym pierwszym krokiem na drodze do przygotowania leku na koronawirusa.

Opracowana przez nas substancja jest innowacyjna w skali świata – powiedział w piątek wirusolog prof. Krzysztof Pyrć. Może ona stać się składnikiem leku nie tylko na koronawirusa SARS-CoV-2.

Przygotowana przez naukowców z UJ substancja to związek chemiczny o nazwie HTCC. Silnie hamuje ona zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, ale i też jego nie mniej groźnym kuzynem MERS-CoV.

Naukowcy potrzebują partnera komercyjnego lub instytucjonalnego, który zająłby się badaniami wdrażającymi wykorzystanie nowej substancji w klinikach. HTCC to związek opatentowany. Wcześniej testowano go na zwierzętach. Nie zatwierdzono go jednak do stosowania u ludzi. Wstępne badania u gryzoni wykazały, że po podaniu HTCC drogą wziewną nie obserwowano toksyczności ani pogorszenia się czynności płuc.

HTCC (inaczej mówiąc związki, inhibitory polimerowe, polimery, związki polimerowe) stworzone zostały na bazie chitozanu – związku otrzymywanego z krewetek lub grzybów. Badacze wykazali, że polimer ten wiąże się z białkiem Spike, tworzącym „koronę” wirusa, i blokuje jego oddziaływanie z receptorem komórkowym, a w konsekwencji – wnikanie wirusa do komórki.

Prace prowadzono z wykorzystaniem nie tylko standardowego modelu komórkowego, lecz także zaawansowanego systemu modelującego w pełni zróżnicowany nabłonek ludzkiego układu oddechowego (hodowle ALI). Jest to jeden z najdoskonalszych modeli – podkreślają autorzy badań.

Interdyscyplinarny zespół naukowców pracuje pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej (Małopolskie Centrum Biotechnologii) oraz prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki (Wydział Chemii UJ).

Raport pokazujący antywirusową aktywność HTCC udostępniono na darmowej platformie Biorxiv: https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.03.29.014183v1.

Źródło: PAP

7 KOMENTARZE

  1. Dr Hałat mówi o skukcesach w leczeniu chlorochina ale Gates to zwalcza, bo forsuje szczepionki, a kto będzie świnkami doświadczalnymi, komu wprowadzono policje sanitarną w grudnii ub. r.?

    • Obawiam się, że się mylisz i to bardzo. Ta hołota to piekielnie odporne byty, ciężko nawet siekierą zabić, takich wirus się nie ima.

Comments are closed.