Francja. Policja pilnuje, by nie wyjeżdżać na ferie wielkanocne, chorują żołnierze, przyrasta bezrobocie i socjal

Policyjny patrol na obwodnicy Paryża. Fot. screen Twitter
Policyjny patrol na obwodnicy Paryża. Fot. screen Twitter
REKLAMA

60 000 policjantów i żandarmów skierowano na drogi do pilnowania wyjazdów Francuzów na świąteczne ferie. To tradycja i rząd obawia się masowego łamania przepisów o izolacji. Wiceminister spraw wewnętrznych Laurent Nuñez mówi o „wyjątkowych środkach”.

Policja kontroluje zwłąszcza wyjazdy ze stolicy. Na wszelki wypadek popularne wakacyjne departamenty powzięły też decyzje o zakazie wynajmu kwater w celach turystycznych. Dotyczy to m.in. dwudziestu gmin na wybrzeżu atlantyckim Żyrondy.

Zakaz wynajmu kwater obowiązują do 15 kwietnia i nie dotyczy tylko „zakwaterowania w nagłych wypadkach lub dla potrzeb zawodowych”.

REKLAMA

Niepokojące wieści nadchodzą z armii. 600 francuskich żołnierzy zostało już zarażonych koronawirusem. Zdaniem minister obrony Florence Parly, zdolność francuskiej armii do wypełniania swoich misji jest zachowana.

W tym tygodniu zachorowało 4 żołnierzy biorących udział w misji Barkhane w krajach afrykańskiego Sahelu. Tam sytuacja epidemiologiczna jest dość groźna.

Na rynku pracy Francuzi porównują się z USA. Po drugiej stronie Atlantyku pracę straciło 10 milionów Amerykanów. Minister pracy Muriel Pénicaud uważa, że Francja jest lepiej przygotowana. Chodzi o model tzw. częściowego i czasowego bezrobocia.

Na takie „bezrobocie” poszło 5 milionów Francuzów, czyli ¼ sektora prywatnego. Państwo wypłaca im do 70% pensji brutto. Okres odsyłania pracowników na czasowe bezrobocie wydłużono z 6 do 12 miesięcy.

Spadek dochodów ludzi wywołała ich problemy z opłacaniem rachunków, zwłaszcza czynszu. W Seine-Saint-Denis np. czynsz za mieszkania socjalne będzie obniżony lub nawet zawieszony na cały okres epidemii.

Operatorzy wodociągów i energii elektrycznej proponują także szereg ułatwień. Firma Engie zwróci „najbardziej wrażliwym” klientom opłaty za dwa miesięczne abonamenty. Veolia (woda) zobowiązała się do częściowego umorzenia faktur w przypadku trudności.

Tutaj „gorączka” wyjazdów na wielkanocne ferie, czyli zjazd z paryskiej obwodnicy w kierunku Normandii:

Źródło: Le Figaro/ France Info

REKLAMA