[NAJNOWSZY SONDAŻ] Polacy chcą wyborów na jesieni lub za rok

Urna wyborcza - zdjęcie ilustracyjne. / Foto: PAP/senat
Urna wyborcza - zdjęcie ilustracyjne. / Foto: PAP

Coraz więcej osób chce przesunięcia wyborów na dalszy termin. Najchętniej jesienią lub dopiero za rok.

Pracownia SW Research sprawdziła kiedy powinny odbyć się wybory prezydenckie. Wyniki sondażu opublikowała „Rzeczpospolita”.

Wyniki są miażdżące dla prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zaledwie 9 proc. badanych zgadza się na wybory 10 maja – czyli tak jak chce szef PiS.

Równie mało osób godzi się na wybory latem tego roku. Na takie rozwiązanie zgadza się zaledwie 9,2 proc. ankietowanych.

Najwięcej osób, bo aż 38,6 proc., chciałoby wyborów na jesieni br. Ale prawdziwym zaskoczeniem jest kolejne miejsce.

Aż 33 proc. respondentów chce, aby wybory zostały przesunięte o cały rok. Ich zdaniem najrozsądniej byłoby przesunąć wybory na wiosnę 2021 roku.

Tylko 10,2 proc. badanych nie miało zdania w tej kwestii.

– Poparcie dla przeprowadzenia wyborów najbliższej jesieni maleje wraz ze wzrostem wieku respondentów (44 proc. wśród osób do 24 roku życia, 35 proc. pośród osób, które skończyły 50 lat). Częściej niż ogół badanych termin ten wskazywały osoby zarabiające od 3001 do 5000 zł – 46 proc. z nich. Zdecydowanie rzadziej niż pozostali zorganizowanie wyborów jesienią popierają osoby z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców – mniej niż jedna na cztery osoby – skomentował wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.

Przypomnijmy, że w piątek Jarosław Gowin, lider Porozumienia, zaproponował zmiany w konstytucji, które przedłużyłyby kadencję prezydenta do siedmiu lat wykluczając jednocześnie możliwość reelekcji. Takie rozwiązanie spodobało się politykom PiS.

Źródło: Rzeczpospolita

7 KOMENTARZE

  1. Najlepiej wcale nie chodzić na wybory, bo każda partia na jaką można oddać głos wprowadza NWO. Prawdziwy antysystemowiec nie ma szans założyć partii, a co dopiero dojść do władzy.

    • te @[email protected] – chcesz powiedzieć, że KONFEDERACI (zjednoczenie Wolnościowców, Narodowców i Konserwatystów) z kandydatem na Prezydenta – Krzysztofem BOSAKIEM, to też partia systemowa? a po czem poznać prawdziwego antysystemowca – po zapachu, nosie, czy czym innym? a co do danych z tekstu – aż 9% mamy chorych na KPM, kolejnych 9,2% wykazuje objawy zarażenia, a one mówią, że to koronaświrus jest najbardziej zaraźliwy? twarde dane pokazują, że jest to nieprawda; nawet tu nas okłamują; strach się bać;

  2. Trolle PO z dobrze znanych od kilku lat lokalizacji, od kilku dni mają nakaz otrzymany od tłustego posła PO Kierwińskiego, poruszającego się w Sejmie, w komicznej masce: zohydzić wybory w jakiejkolwiek postaci. Trolle Platformy! Zapomnieliście o tym, że w wyborach korespondencyjnych na wybory się nie chodzi. Czy w Bawarii też rządzi PiS? Bo w Bawarii dopiero co odbyły się wybory korespondencyjne. W Szwajcarii odbędą się wkrótce również wybory korespondencyjne. W Korei Południowej wybory będą w połowie kwietnia, tradycyjne wybory, nie korespondencyjne. Czy w Szwajcarii oraz w Korei Południowej też rządzi PiS? Ale trolle internetowe nie myślą samodzielnie, oni jedynie realizują dzienny przekaz „zdradzieckich mord” z PO. A dla sitwy PO zasada działania była zawsze ta sama: „im gorzej tym lepiej”. Najlepiej zamknąć albo sprzedać Polskę, tak jak zamknięte w 2009 polskie stocznie, albo jak prawie sprzedany w 2013 „Lot”.

    • trollu z PiS-u – jak to mówią przepisy o zmianie ordynacji wyborczej? konkretnie ile to czasu przed wyborami można ją zmienić i w jakim trybie? a co do sprzedaży Polski i Polaków w niewolę, to was chyba nikt w nikczemności nie jest w stanie prześcignąć; handlujecie Polską i Polakami już od początku swojej kadencji; ale dobrze, że już czujecie nasz oddech na swoich plecach; niedługo poczujecie coś jeszcze – oddech sprawiedliwości i prawa, tych prawdziwych nie urojonych; a poza tym – Bawaria, Szwajcaria to ma lata doświadczeń w tym temacie, a jak sami mówicie, tu jest Polska, a nie Bawaria czy Szwajcaria; a jak tam idzie rozdawanie z tych dwóch palet zakupionych maseczek „mercedesów” wśród swoich? starczy dla wszystkich, czy Polacy muszą się jeszcze złożyć na kolejne dwie palety dla was? no i dla przypomnienia – PiS, PO, PZPR bis, ZSL i różnokolorowe przystawki, to słynna już w Polsce „banda czworga magdalenkowa”; więc jak widać wszystko jest w rodzinie i rozpisane na role, które trzeba odegrać przed otumanionym narodem polskim; „Naprzód Polsko!”

  3. POMYŚLEĆ bo nie BOLI.Wybory ZGODNIE z KONSTYTUCJĄ w Maju 2020 r. Z prostego powodu. Dość opluwania ,wyzywania ,jątrzenia. Czy Sobie szanowni WYOBRAŻAJĄ SERIAL Wyzwisk i pogardy przez Rok? A to nie wszystko ,bo 2023 r mamy wybory do Sejmu ,Senatu ,Czyli SERIAL POGARDY DALEJ. NA TO NIE MA ZGODY.WYBORY w MAJU.

Comments are closed.