Ostro w dół! Goldman Sachs bezwzględnie tnie prognozy dla Polski

Kryzys gospodarczy. / fot. pxiabay.com

Bank inwestycyjny Goldman Sachs rewiduje w dół tegoroczne prognozy PKB dla Polski i regionu. W najnowszym szacunku PKB Polski spadnie o 3,5 proc. Szybkiego odbicia w gospodarce bank oczekuje już pod koniec 2020 r.

Według ostatnich szacunków Goldman Sachs, średnia ważona spadku PKB dla czterech krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Polski, Węgier, Czech i Rumunii wyniesie 3,9 proc., podczas gdy poprzednia prognoza banku mówiła o 2,1 proc.

Pogorszenie oczekiwań Goldman Sachs uzasadnia coraz to ostrzejszymi środkami walki z koronawirusem, które znacząco ograniczają aktywność gospodarczą.

W przypadku Polski bank rewiduje prognozę wzrostu PKB z minus 2,1 do minus 3,5 proc., dla Węgier nowy szacunek mówi o 4 proc. spadku, dla Czech – o 5 proc., a dla Rumunii – o 4 proc.

Oczekujemy, że wzrost gospodarczy mocno wróci pod koniec 2020 r. i utrzyma się przez 2021 r. – napisał Goldman Sachs. Bank zauważył jednak, że spadek produktu krajowego w czasie kryzysu związanego z pandemią nie będzie długi, ale głęboki i zaważy na całorocznych wskaźnikach.

Goldman Sachs zauważa jednocześnie, że polski bank centralny ma wciąż przestrzeń do interwencji i oczekuje, że NBP jeszcze przed połową roku zetnie główną stopę procentową o pół punktu, do 0,5 proc.

Goldman Sachs wskazuje również, że Polska, Czechy i Węgry przed kryzysem miały stosunkowo dobry stan finansów publicznych, co z pewnością złagodzi szok.

Bank podtrzymał jednocześnie prognozę 9-proc. spadku PKB w strefie euro w tym roku, choć tu także wskazuje, że wzrost powróci pod koniec 2020 r

źródło: PAP

5 KOMENTARZE

 1. ▌▌Już wy się o to nie bójcie… rząd PiS genialnie „rozkręcił gospodarkę” (po rozkręceniu trudno to coś skręcić i już nigdy nie działa jak należy) dzięki 500+ na zakupy chińskiej tandety, koreańskiej elektroniki i niemieckich samochodów.

  Jak będzie trzeba, to PiS podniesie płacę minimalną powyżej średniej krajowej i każdemu kiedyś da 1500+, wtedy się zdziwicie, jak Chińczycy, Koreańczycy i Niemcy będą nam dziękować, że wytransferowaliśmy cały nasz majątek do ich krajów…

  Jaka duma, że Polak, to wszystko by oddał!

  .

 2. „Ostro w dół! Goldman Sachs bezwzględnie tnie prognozy dla Polski”
  A jak się pomyli, co jest raczej standardem, to je zmieni.
  I tak w koło Macieju

Comments are closed.