PILNE! Kolejny atak dżihadystów w Afryce! Zabili 23 malijskich żołnierzy

Armia Mali Fot. Twitter MON Mali

Co najmniej 23 malijskich żołnierzy zostało zabitych w regionie Gao, na północy Mali. W regionie tym od miesięcy trwa duża aktywność islamskich dżihadystów, a francuska operacja Barkhane wspierająca rządy państw Sahelu, nie zawsze okazuje się efektywna.

Tym razem terroryści zaatakowali garnizon wojskowy w Bambie. Zginęło co najmniej dwudziestu żołnierzy – podały lokalne władze.

Efektem ataku są też duże straty sprzętu wojskowego. Terroryści po akcji zdążyli się wycofać bez pogoni ze strony sił rządowych. Lokalne media piszą o silnym uzbrojeniu napastników.

Dowództwo malijskiej armii w Gao, które jest stolicą regionu, potwierdziło atak i śmierć żołnierzy. Nie podano jednak ich liczby. Komunikat armii mówi także o stratach wśród dżihadystów. Ataki, których celem jest armia rządowa trwają już od kilku miesięcy, a słabo wyposażone wojsko nie jest w stanie udzielić napastnikom odpowiedniej riposty.

Na tych terenach działają dwie grupy islamskich terrorystów. Pierwsza to uznawane za filię Al-Kaidy – Islam and Muslim Support Group (JNIM). Druga to związane z Państwem Islamskim oddziały Państwa Islamskiego w Afryce Zachodniej (ISWA).

Źródło: Le Figaro/ AFP/ SigloXXI