Loty patrolowe, poszukiwania, transport – 750 operatorów dronów zgłosiło się do walki z koronawirusem

Foto: PAP
Foto: PAP

750 operatorów dronów zgłosiło się do walki z koronawirusem. Urządzenia mogły by np. transportować materiały medyczne – poinformowała we wtorek Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

„Prawie 750 jednostek z całego kraju odpowiedziało na apel wystosowany do operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych. Operatorzy w zaledwie 4 dni zgłosili aż 20 380 możliwych do wykonania usług” – poinformowała Agencja.

Oceniła, że takie wsparcie może być istotne w czasie walki z epidemią koronawirusa w Polsce, bo na świecie działania z wykorzystaniem dronów są już do tego stosowane – m.in. w Singapurze czy na Tajwanie bezzałogowe statki powietrzne używane są do wspierania służb medycznych w transportowaniu potrzebnych materiałów, oraz wsparcia służb porządkowych w kontrolowaniu osób przebywających na domowej kwarantannie, czy też do monitoringu miejsc objętych zakazami poruszania się.

Agencja dodała, że jej eksperci dokonali przeglądu przesłanych zgłoszeń i przekazali informacje do Ministerstwa Infrastruktury, gdzie zostanie przeprowadzona ich dalsza analiza.

„Najwięcej propozycji skierowanych do Agencji między 30 marca a 4 kwietnia dotyczyło filmowania zwykłego, HD i 4K (razem 3918). Na kolejnych miejscach znalazły się m.in. takie usługi, jak inspekcja techniczna (1023), loty patrolowe/nadzorcze (1020), loty poszukiwawcze (989) czy dokumentowanie postępu prac (973). Najwięcej zgłoszonych usług zanotowano w woj. mazowieckim (2119), a najmniej w lubuskim (827). Średnia krajowa wyniosła 1205 usług na każde z województw” – poinformowała PAŻP.

„W obecnej, bardzo trudnej dla branży lotniczej sytuacji, transport przy pomocy dronów to gigantyczna szansa na wsparcie infrastruktury i służb RP w walce z koronawirusem, a jednocześnie możliwość rozwoju nowego rodzaju usług. Dzięki systemowi PansaUTM (pierwszy w Europie system cyfrowej koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych i zarządzania wnioskami oraz zgodami na loty w polskiej przestrzeni powietrznej – dop. red.) już dziś moglibyśmy sprawnie koordynować loty dronów transportujących ważne z punktu widzenia państwa przesyłki” – powiedział Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

PAP/JAM

Comments are closed.