Brudna prawda o samochodach elektrycznych. Jazda droższa niż dieslem [GRAFIKA]

Kierowca - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PxHere
Kierowca - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PxHere
REKLAMA

W przypadku samochodów elektrycznych zwraca się uwagę na wysoką ich cenę i mały zasięg. Najczęstszym kontrargumentem jest tania jazda autem elektrycznym.

Podróż przestała się jednak opłacać na autostradach – oceniają eksperci. Ile faktycznie kosztuje jazda autem elektrycznym?

Sposób ładownia samochodu elektrycznego jest uzależniony od modelu pojazdu. Do wyboru są trzy możliwości: ładowanie za pomocą gniazdek w domu, ładowanie w miejscach użyteczności publicznej oraz ładowanie w punktach szybkiego ładowania.

REKLAMA

Jak prezentują się realne koszty podróży e-autem?

Operatorzy płatnych stacji ładowania, jak GreenWay, EV+, GO+EAuto, Elocity czy Zepto, oferują półszybkie ładowanie w cenach 1-1,20 zł/kWh.

W Polsce sześć sieci pobiera opłaty za ładowanie samochodów elektrycznych. W tym roku dołączą kolejne: Innogy, PGE, Orlen i Energa. Za energię dostarczoną szybciej na stacjach z prądem stałym DC trzeba zapłacić od 1,60 do ok. 2,20 zł/kWh.

Z półszybkich stacji ładowania prądem zmiennym AC najczęściej korzysta się w mieście, gdyż ładownie trwa do kilku godzin. Auta

REKLAMA