Niezwykłe obrazki z Wuhan. Miasto wraca do życia po 76 dniach [FOTO/VIDEO]

Okolice dworca kolejowego w Wuhan.
Okolice dworca kolejowego w Wuhan. Pasażerowie czekają na wejście na peron. (Fot. PAP?/EPA)

Chińskie władze po 76 dniach zniosły zakaz wyjazdu z miasta Wuhan, w którym wybuchła pandemia koronawirusa. Zgodnie z zapowiedziami o północy z wtorku na środę czasu miejscowego z dróg wyjazdowych usunięto barykady.

Według agencji Xinhua przed bramkami poboru opłat na autostradach ustawiły się kolejki pojazdów, a niektórzy kierowcy i pasażerowie przez kilka godzin czekali na otwarcie przejazdu.

„Nie mogę się doczekać powrotu do rodzinnego miasta” – powiedział cytowany przez tę agencję mężczyzna, pochodzący z prowincji Szantung na wschodzie Chin. Razem z kilkorgiem krewnych utknął w Wuhanie, gdy 23 stycznia miasto objęto kwarantanną.

Na dworcach kolejowych pasażerowie przygotowują się do wyjazdu pociągami – przekazała Xinhua. Według hongkońskiego dziennika „South China Morning Post” na możliwość opuszczenia miasta czekały dziesiątki tysięcy osób.

Bezprecedensowe środki kwarantanny wprowadzono, aby ograniczyć szerzenie się koronawirusa po kraju. Wuhan i szereg okolicznych miast w prowincji Hubei praktycznie odcięto od świata. Później, gdy sytuacja epidemiczna się poprawiła, restrykcje zaczęto stopniowo znosić, ale dopiero teraz – po 76 dniach – zdrowym osobom zezwolono na wyjazd z Wuhanu, a innym – postronnym osobom – na wjazd.

Na razie normalnie podróżować mogą obywatele z „zielonym kodem”, czyli teoretycznie nie noszący w sobie wirusa. Muszą jednak pobrać wcześniej aplikację, która śledzi każdy ich ruch i wyłapuje ewentualny kontakt z osobą zakażoną.