
Moment jest dość fatalny. Pozamykane kościoły, kryzys, który może być odczytywany jako „znak czasu” a tu papież Franciszek ogłasza utworzenie nowej komisji, która ma zastanowić się nad możliwością wyświęcania kobiet na diakonów…
Nowa międzynarodowa komisja jest złożona z dwunastu członków, w tym ma w składzie pięć kobiet. Jest wśród nich francuska teolog Anne-Marie Pelletier i jej szwajcarska koleżanka Barbara Hallensleben, czy prof. Catherine Brown-Tkacz z Ukrainy. Także dwaj diakoni z Ameryki.
To nie pierwsza taka przymiarka. 2 sierpnia 2016 roku papież Franciszek ustanowił komisję do przestudiowania diakonatu kobiet. Na jej czele stał ówczesny sekretarz Kongregacji Nauki Wiary (obecnie prefekt) abp Luis Ladaria Ferrer.
W maju 2019 r. papież stwierdził, że ta komisja miała „zbyt rozbieżne opinie” i sprawę odłożono. Nie na długo. W październiku problem wznowiono na synodzie biskupów dziewięciu krajów amazońskich.
Po trzech tygodniach debaty zaproponowano papieżowi otwarcie kapłaństwa dla niektórych żonatych Indian i poproszono o wznowienie debaty na temat diakonis. W lutym 2020 roku papież w dokumencie zatytułowanym „Querida Amazonia” oddał hołd zasadniczej roli świeckich kobiet, ale skrytykował ideę ich święceń.
Temat po wpływem „katolickich feministek” wraca jednak jak bumerang. „Etapowanie” z czasem kruszy fundamenty Tradycji. W środowym komunikacie biura prasowego poinformowano, że przewodniczącym tej nowej komisji będzie arcybiskup włoskiego miasta L’Aquila, Giuseppe Petrocchi.
Ojciec Święty, podczas niedawnej audiencji, udzielonej kard. Luisowi Francisco Ladarii Ferrer SJ, prefektowi Kongregacji Nauki Wiary, postanowił powołać nową komisję do spraw badania diakonatu kobiet – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.https://t.co/M9UtQK2m9M
— Opoka Portal (@opokaorgpl) April 8, 2020
Źródło: Vatican News/ AFP