Papież w czasach zarazy wraca do tematu… kapłaństwa kobiet

Papież Franciszek. Foto: PAP
Papież Franciszek. Foto: PAP

Moment jest dość fatalny. Pozamykane kościoły, kryzys, który może być odczytywany jako „znak czasu” a tu papież Franciszek ogłasza utworzenie nowej komisji, która ma zastanowić się nad możliwością wyświęcania kobiet na diakonów…

Nowa międzynarodowa komisja jest złożona z dwunastu członków, w tym ma w składzie pięć kobiet. Jest wśród nich francuska teolog Anne-Marie Pelletier i jej szwajcarska koleżanka Barbara Hallensleben, czy prof. Catherine Brown-Tkacz z Ukrainy. Także dwaj diakoni z Ameryki.

To nie pierwsza taka przymiarka. 2 sierpnia 2016 roku papież Franciszek ustanowił komisję do przestudiowania diakonatu kobiet. Na jej czele stał ówczesny sekretarz Kongregacji Nauki Wiary (obecnie prefekt) abp Luis Ladaria Ferrer.

W maju 2019 r. papież stwierdził, że ta komisja miała „zbyt rozbieżne opinie” i sprawę odłożono. Nie na długo. W październiku problem wznowiono na synodzie biskupów dziewięciu krajów amazońskich.

Po trzech tygodniach debaty zaproponowano papieżowi otwarcie kapłaństwa dla niektórych żonatych Indian i poproszono o wznowienie debaty na temat diakonis. W lutym 2020 roku papież w dokumencie zatytułowanym „Querida Amazonia” oddał hołd zasadniczej roli świeckich kobiet, ale skrytykował ideę ich święceń.

Temat po wpływem „katolickich feministek” wraca jednak jak bumerang. „Etapowanie” z czasem kruszy fundamenty Tradycji. W środowym komunikacie biura prasowego poinformowano, że przewodniczącym tej nowej komisji będzie arcybiskup włoskiego miasta L’Aquila, Giuseppe Petrocchi.

Źródło: Vatican News/ AFP

Comments are closed.