Unijna agencja ostrzega: „Z powodu epidemii koronawirusa w Europie zabraknie leków”

Zdjęcie: ecpc.org

European Medicine Agency (EMA) – Europejska Agencja Leków ostrzega, że na kontynencie może zabraknąć leków. Epidemia powoduje ogromne zużycie także tych specyfików, które są stosowane także do leczenia innych chorób, a nie tylko koronawirusa.

Unijna agencja EMA mająca siedzibę w Amsterdamie wydała ostrzeżenie dotyczące kurczących się zapasów leków w krajach Unii. To oczywiście związane jest epidemia koronawirusa. Wiele specyfików stosowanych przy zarażeniu Covid-19 podawanych jest przy leczeniu innych chorób.

Brakować może wielu leków uspokajających stosowanych przy intubacji, specyfików przeciwko malarii. Europejska Agencja Leków twierdzi, że zapasy tych leków szybko się kurczą i wkrótce ulegną wyczerpaniu.

Aby wyeliminować potencjalne niedobory w zaopatrzeniu, EMA poleciła wszystkim firmom farmaceutycznym, aby zgłaszały się do niej. Agencja będzie działać jako łącznik między przemysłem farmaceutycznym a Unią Europejską – informuje francuski „Le Figaro”.

Zarówno Hiszpania, jak i Francja już zgłosiły wzrost popytu na leki, a Hiszpańska Agencja Leków i Produktów Medycznych (AEMPS) stwierdziła szczególną potrzebę stosowania środków uspokajających w procedurach intubacji. Chodzi o podłączanie pacjentów do repsiratorów i podawanie im tlu.

Brakuje także leków takich jak chlorochina, która rekomendowana jest przy ciężkich przypadkach koronawirusa. Lek stosuje się również w leczeniu malarii i niektórzy obawiają się, że popyt może wpłynąć na pacjentów z tą chorobą.

2 KOMENTARZE

Comments are closed.