Wyrok TSUE: Polska ma zawiesić przepisy dotyczące Izby Dyscyplinarnej SN

TSUE - zdj. ilustracyjne
TSUE - zdj. ilustracyjne

Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów – taką decyzję w środę podjął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

„Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych dotyczących właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Podnoszone przez Komisję Europejską zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie środków tymczasowych” – podał TSUE w komunikacie.

„Chociaż organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw członkowskich UE, to mają one obowiązek dotrzymywać zobowiązań wynikających dla nich z prawa Unii” – podkreślił Trybunał Sprawiedliwości.

W wydanym postanowieniu, które nie jest jeszcze ostatecznym rozstrzygnięciem sporu, Trybunał wskazał, że każde państwo członkowskie powinno zapewnić, by system środków dyscyplinarnych obowiązujący w stosunku do sędziów szanował zasadę ich niezawisłości.

TSUE zaznaczył, że chodzi także o „zagwarantowanie, by orzeczenia wydawane w postępowaniach dyscyplinarnych wszczynanych wobec sędziów tych sądów podlegały kontroli organu, który sam spełnia wymogi nierozerwalnie związane ze skuteczną ochroną sądową, w tym wymóg niezależności”.

Źródło: PAP

7 KOMENTARZE

 1. Albo Izba Dyscyplinarna Sądy Najwyższego zawiesza przepisy.Albo członkostwo w Trybunale Sprawiedliwości.OLAĆ TSUE ciepłym Moczem.

  • Sam się olej PiSowcu. Traktat lizboński negocjowali i podpisywali bracia Kaczyńscy. Ponadto Jarek jest zwolennikiem utworzenia armii europejskiej, której zadaniem ma być dyscyplinowanie pozostałych państw europejskich a w szczególności Polska i Węgry. Mówienie,
   że jest się patriotom a jednocześnie jest się zwolennikiem UE, której celem jest utworzenie państwa totalitarnego, które porozstawia wszystkich po kątach to zwykła hipokryzja. Tak samo hipokrytą jest każdy wyborca PiS, który zagłosował na PiS ze względu na pincet+. To są zwykli najemnicy kupieni za pieniądze. Tak, PiS posiada wyborców najemnych. A wszyscy dobrze wiemy, że dla najemników nie ma ojczyzny. Po epidemii przyjdzie kryzys a oni zagłosują na tego kto da im więcej. Jak im zapłaci Merkel to zagłosują na Merkel. A zapłaci im więcej bo pieniędzy na pincet+ wkrótce zabraknie i dzieci na śląsku znowu będą musiały grzebać po hasiokach. Chciałbym zauważyć, że wy tam na śląsku szczególnie macie problem z określeniem swojej przynależności narodowej. Jak niemiaszki zapłacą więcej to nastawicie kupra niemiaszkom. Ruch autonomii śląska szczególnie działa na rozbicie RP. Nr 3 to hańba w historii Rzeczpospolitej. A teraz przeproś i zawijaj się na dorzeczy.pl tam masz takich cymbałów więcej więc lepiej się tam odnajdziesz.

 2. Polska MA ZAWIESIĆ? Teraz będziemy dostawać nakazy? :D :D :D

  TU się zgina dziób pingwina ! Przerabialiśmy już centralne sterowanie z Moskwy pod lufami ich czołgów. NIE dla dyktatu z Brukseli/Berlina !

 3. TK powinien się teraz zebrać i orzec o nadrzędności prawa RP nad „euroPEJSkim” – za praworządnym przykładem idącym z niemieckiego TK.

  Dodatkowo TK, SEJM i kto tam jeszcze powinni wydać odpowiednio uchawłę / ustawę zobowiązującą TSUE do natychmiastowego zaprzestania łamania traktatów i zawieszenia bezprawnych ataków na RP :D :D :D

 4. Proszę zwrócić uwagę, że postanowienie dotyczy sędziów, nie pozostałych. Sędziowie zrobili w ruletkę pozostałych podlegającym ID. Co na to mecenas Giertych?

Comments are closed.