Niemiecki tygodnik o dezinformacjach w sprawie koronawirusa. Wzorem mają być akcje KGB i Stasi

Plakat propagandowy o zarażaniu Afryki AIDS przez Amerykanów. Źródło: rattrust.org.uk
Plakat propagandowy o zarażaniu Afryki AIDS przez Amerykanów. Źródło: rattrust.org.uk

W latach 80-tych XX w. KGB i Stasi skutecznie rozpuściły informacje, że wirus HIV był amerykańską bronią biologiczną – przypomniał w czwartek historyk Douglas Selvage. Ekspert zauważył, że na wzór schematu opracowanego przez KGB również dezinformowanie w sprawie pandemii COVID-19 służy antagonizowaniu państw i narodów.

KGB przy pomocy Stasi wykorzystało teorie spiskowe krążące już w latach 80-tych XX w. wokół wirusa HIV i stworzyło spójną narrację, jakoby była to broń biologiczna wyprodukowana w amerykańskiej bazie Fort Detrick – powiedział na łamach czwartkowego magazynu „Der Spiegel” historyk Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, Douglas Selvage.

– Była to bezsprzecznie jedna z najbardziej udanych operacji w historii sowieckich służb specjalnych – zauważył. W rozpowszechnianiu fałszywych informacji zaangażowała się prasa sowiecka, ale i część mediów zachodnich.

KGB wykorzystało m.in. teorie spiskowe o stworzeniu wirusa HIV przez amerykański rząd, aby zabijać homoseksualistów lub Afroamerykanów i dodało m.in. wątek zarażonych amerykańskich żołnierzy. “Żołnierze zabierają ze sobą AIDS do miejsc, gdzie stacjonują” – Selvage przedstawił tezy rozpowszechniane przez sowieckie służby.

Historyk zauważył, że dezinformacja padła na podatny grunt m.in. w krajach afrykańskich. Wielu zarażonych uwierzyło, że HIV to amerykańska broń biologiczna. Z tego powodu „nie szukało leczenia, ignorowało profilaktykę i zmarło z tego powodu”.

– Jeśli chodzi o wirusy, teorie spiskowe i dezinformacja są poniekąd śmiertelne – zauważył.

Również po upadku Związku Sowieckiego rosyjskie służby nie zaprzestały używać chorób wirusowych do swoich celów.

Przykładowo podczas epidemii Eboli, finansowane przez rząd media „Russia Today” i „Sputnik” odtworzyły starą historię o tym, że wirus jest produkowany w amerykańskich laboratoriach” – powiedział historyk.

Ekspert zauważył, że na wzór schematu opracowanego przez KGB również dezinformowanie w sprawie pandemii COVID-19 służy antagonizowaniu państw i narodów. Zarówno w Chinach, jak i USA powstają wzajemne oskarżenia, że wirus został stworzony przez jedno państwo, aby zaszkodzić drugiemu.

– To tworzy nienawiść i ostatecznie szkodzi stosunkom międzynarodowym – skonstatował.

2 KOMENTARZE

  1. Minister zdrowie III RP tytuł profesora zdobył na służbie w umieralni założonej przez Mać Tereskę z Kalkuty. Wyspecjalizował się w wynoszeniu nocnikó, wylewaniu kaczek i wycierania zdefekowanych tyłków. Służył wraz z żoną i wysłużył. Ja na agiehu miałem głupich profesorów ale oni byli starymi bykami a ten osrołek aktualnie 48 letni u Kaczora jest profesorem od 5 lat. Drugi Grodzki który wie jak się ręce myuyje. Z łapówek nie umył. Morawiecki historyk a trzepie kasę na polakach jako premier! Ludu Warszawy! kiedyś wieszałeś biskupów a teraz dałeś sobie paszczę zatkać maseczką?

Comments are closed.