Psy nie, ale koty już tak. Mruczek może zarazić się koronawirusem

Kot. Foto: Pixabay

Magazyn Science ujawnił wyniki swoich badań. Okazuje się, że koty mogą zarazić się koronawirusem.

Na początku epidemii koronawirusa wiele osób zastanawiało się, czy zwierzęta domowe mogą się zarazić. Przed spanikowanymi właścicielami psy uratowali naukowcy, którzy wykazali, że te nie są podatne na COVID-19.

Jednak teraz magazyn Science opublikował swój raport dot. koronawirusa i kotów. Okazuje się, że w przeciwieństwie do psów koty mogą się zarazić.

Teraz sprawą transmisji wirusa pomiędzy ludźmi a zwierzętami domowymi zajmie się Światowa Organizacja Zdrowia. Czworonożni nosiciele mogą być bowiem kluczem do wyjaśnienia przenoszenia się wirusa.

Epidemiolog WHO Maria Van Kerkhove przekonywała niedawno, iż nie wierzy, że zwierzęta odgrywają rolę w transmisji, ale mogą zostać zarażone od zainfekowanej osoby.

Natomiast – jak przekonuje magazyn Science – nie tylko psy są niepodatne na zakażenie koronawirusem. Odporne na niego są również kurczaki, świnie i kaczki.

Teraz naukowcy chcą odkryć co sprawia, iż te zwierzęta są niepodatne na wirusa. Odkrycie te może bowiem przyspieszyć opracowanie szczepionki.

Wcześniej o tym, że koty mogą zarażać się koronawirusem alarmowały Chiny. Wykazano bowiem, że zarażone sztuki miały wirusa w jamie ustnej, nosie i jelicie cienkim.

Co więcej, to właśnie Chińczycy jako pierwsi odkryli, że koty mogą się wzajemnie zarażać kropelkową, a kocięta zakażone koronawirusem miały olbrzymie zmiany w płucach, nosie i gardle.

Źródło: Science / NaTemat

1 KOMENTARZ

Comments are closed.