Wielkanoc w Polsce w dobie epidemii. Rzecznik Episkopatu chce, by Katolicy dali świadectwo… hasztagami

Stół Wielkanocny.
Stół Wielkanocny - zdj. ilustracyjne. (Fot. PAP)

Ta Wielkanoc będzie inna niż wszystkie poprzednie. Nie pójdziemy do kościołów, nie spotkamy się ze swoimi rodzinami. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik chce jednak abyśmy, pomimo obostrzeń, dali świadectwo wiary. Proponuje bardzo nowoczesny sposób.

– Kościół katolicki od początku epidemii stosuje się do wszystkich ograniczeń sanitarnych, wprowadzanych przez władze państwowe. Biskupi zwracają uwagę na konieczność przestrzegania tych rygorów dla dobra wspólnego, także w czasie Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych – przypomina rzecznik Episkopatu.

– Pomimo obowiązujących rygorów księża biskupi proszą, by epidemia nie zabrała nam Triduum Paschalnego i Wielkanocy. Zachęcają do łączenia się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje Mszy św. i nabożeństw w środkach społecznego przekazu. To czas, w którym szczególnie modlimy się w naszych domach, jeszcze bardziej odkrywając znaczenie liturgii domowej w naszych rodzinach. W internecie możemy znaleźć wiele propozycji na duchowe przeżycie tych dni – dodał.

To właśnie sieć według rzecznika daje wiele możliwości, by w tym trudnym czasie dać świadectwo wierze. Ks. Rytel-Andrianik jako narzędzie wskazuje… hasztagi.

#Swieconka, #Krzyz i #Wielkanoc

– Nie będziemy odwiedzali się w czasie świąt, ale nie oznacza to, że nie możemy być ze sobą w kontakcie telefonicznym i za pomocą internetu. Zapraszam do wzięcia udziału w nowej inicjatywie jaką jest tworzenie wielkiego „wirtualnego stołu wielkanocnego”. W Wielką Niedzielę i Wielkanocny Poniedziałek wysyłajmy naszym bliskim i znajomym zdjęcia i filmiki z naszego świętowania w domach i publikujmy je w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wielkanoc. Materiały możemy wykonać np. smartfonem. Dzięki temu będziemy razem w tym trudnym czasie i pomimo izolacji stworzymy wspólnotę – wskazał rzecznik Episkopatu.

– W dniu, w którym wspominamy oraz rozważamy mękę i śmierć za nas Jezusa Chrystusa, zamieszczajmy zdjęcia krzyży, które mamy w domach z hasztagiem #Krzyz i cytatami z Pisma Świętego. Ustawmy krzyż w centralnym miejscu naszego domu, tak by w Wielki Piątek był szczególnie widoczny. Podczas modlitwy i adoracji przy krzyżu możemy zapalić świecę – dodał.

– W Wielką Sobotę zapraszam do publikacji w mediach społecznościowych z hasztagiem #Swieconka zdjęć tradycyjnych koszyczków, m.in. z pisankami, które przygotujemy na Wielkanoc. W tym roku wyjątkowo, ze względu na rygory sanitarne, obrzęd poświęcenia pokarmów w kościołach zostanie zastąpiony ich błogosławień stwem w Wielką Niedzielę, którego na początku uroczystego śniadania wielkanocnego dokona ojciec rodziny lub inna osoba. Formułę błogosławieństwa pokarmów można znaleźć m.in. w intrenecie – instruuje ks. Rytel-Andrianik.

Źródło: KEP

2 KOMENTARZE

  1. BISKUPI SA TCHORZAMI W SUTANNACH I TAKICH NIE POTRZEBUJEMY moga sobie szukac pracy,bo nie zdali egzaminu w czasie proby

  2. Ks #adrianik chce zostać biskupem# bredzi jak mu każą. W kosciele może być 5 osob ale jakby tak koło kościoła postawić autobus to ksiadz moze w nim odprawic Mszę św dla 25 osob. Hasztag wirtualne palmy wszystko wirtualne? Wir sind roboter???

Comments are closed.