Antoni Macierewicz twierdzi, że raport nt katastrofy smoleńskiej jest gotowy. Mimo to przesuwa publikację w czasie

Antoni Macierewicz. Foto: PAP/podkomisja smoleńska
Antoni Macierewicz. Foto: PAP

Już jutro 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Antoni Macierewicz na antenie Polskiego Radia 24 stwierdził, że raport jego komisji jest już gotowy. Polityk nie opublikuje go jednak „ze względu na Wielki Tydzień”.

– Raport jest gotowy. Ale myślę, że w tych warunkach będzie musiała być przesunięta jego publikacja przynajmniej o kilka dni. Tak, by nie wchodzić w termin Wielkiego Tygodnia – powiedział Antoni Macierewicz w rozmowie w PR24.

„To nie był wypadek”

Prace komisji Macierewicza były wysoce kontrowersyjne. 4 lata prowadzenia śledztwa pochłonęły miliony złotych z polskiego budżetu. Przez długi czas członkowie komisji unikali odpowiedzi na pytania o koszty, jakie ponosił budżet państwa. Wiadomo, że w samym 2016 r. podkomisja wydała łącznie ok. 1,5 mln zł. W ciągu dwóch pierwszych lat kwota urosła do 5 milionów 900 tysięcy złotych.

W czasie prac pojawiały się coraz to nowe teorie. Najsłynniejsza, autorstwa Wacława Berczyńskiego, mówi o bombie termobarycznej, która miała rozerwać samolot. Twierdził on również, że Tupolew mógł lecieć dalej tylko z jednym skrzydłem, a uderzenie w ziemie nie powinno być groźne dla pasażerów.

W raporcie technicznym członkowie komisji przekonywali, że wina leży po stronie Rosjan. Sugerowano, że coś mogło się stać z samolotem podczas remontu jaki przechodził w Rosji.

Teraz, po 4 latach, Antoni Macierewicz wciąż upiera się, że katastrofa nie była wypadkiem.

– 10 kwietnia 2010 roku poległa cała polska elita, ludzie bez których nie wyobrażaliśmy sobie życia politycznego i społecznego. Trudno też było sobie wyobrazić, że przyczyną tragedii nie był wypadek, ale to co naprawdę miało miejsce, czyli eksplozja samolotu w powietrzu – mówi.

Prokuratura nie jest zainteresowana raportem

Prokuratura nie ma raportu komisji Antoniego Macierewicza – dowiedział się nieoficjalnie tvn24.pl.

– Nie otrzymaliśmy tego dokumentu. Nie jesteśmy także nim specjalnie zainteresowani – mówi TVN-owi informator.

– Nie wiem, co będzie, jeśli nasze ustalenia będą inne niż podkomisji. A stanie się tak na pewno – dodaje.

PiS chce odwrócić uwagę od kryzysu?

Dlaczego raport Macierewicza wychodzi dopiero teraz? Najprawdopodobniej z tego samego powodu z którego rząd odmraża projekty ustaw o aborcji. Na zaostrzenie prawa i zakaz aborcji eugenicznej zapewne znów nie ma co liczyć. PiS rusza te projekty zawsze wtedy, kiedy trzeba czymś odwrócić uwagę gawiedzi.

Teraz zbliżamy się do potężnego kryzysu jakiego nie widzieliśmy od dawna. Najwyraźniej rząd potrzebuje większej ilości tematów zastępczy i stąd wraca raport kontrowersyjnej komisji.

Źródło: WP, TVN24, PR24

12 KOMENTARZE

 1. Sowiecki szur Macierewicz z tą swoją wiecznie zadowoloną zdradziecką mordą już 10 lat tumani najciemniejszy lud na czele groźnej sekty smoleńskich pomyleńców moherowo-GłuPolowych i końca występów tego psychola od 1 $ za mistrala nie widać…

  • Antek wszystko widzi, nawet łodzie podwodne. I taki debil był ministrem obrony narodowej Ministrem Wojny. Miał też dziewczynkę-misia.

 2. Po ZBRODNI PRZEMILCZENIA KATYŃ i RZEZI WOŁYŃSKIEJ jest ZMOWA MILCZENIA SMOLEŃSK?!DRAMAT ŚMIERCI inaczej.
  Tragiczna śmierć mojego brata Janusza pokazała jak aktualnie we wrocławskich warunkach za KORUPCJĄ KOŚCIELNO-DUCHOWĄ poszła ŚWIECKA.
  Ze stanowiska odszedł Jarosław Gowin nie odpowiadając na list z dnia 29 grudnia b.r. związany z DRAMATEM ŚMIERCI:
  Pan Jarosław Gowin
  Wiceprezes Rady Ministrów
  Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
  Proszę o stanowisko:
  1.Kto jest odpowiedzialnym za program,zakres i termin realizacji prac badawczych wykonywanych przez Zakłady Medycyny Sądowej Uniwersytetów Medycznych w kontekście DRAMATÓW ŚMIERCI opisanych przez Brunona Hołysta w „suicydologia”?!
  2.Jak można ocenić wydanie przez prokuraturę zgody na pochówek i dokonaną kremację przed otrzymaniem SPRAWOZDANIA z sekcji zwłok?!
  Zgon 2-VIII/2016 ; Pochówek 6-VIII/2016 ; Sprawozdanie UM we Wrocławiu 12.X/2016 Nr sekcji 487/16
  3.Czy w SPRAWOZDANIU nie powinien być zamieszczony dokument z medycznej akcji ratowniczej?!
  4.Skąd w sprawozdaniu : „na przedniej powierzchni przedramienia prawego,w 1/3 bliższej,punktowa rana podbiegnięta krwawo”?!Natomiast brak w opisie
  blizn : po operacji kręgosłupa 2015 rok i spodziectwa w dzieciństwie zaleczonego.
  5.Nie zbadano linii papilarnych i DNA,możliwości wystąpienia DEPRESJI jako choroby,oraz przyczyn doprowadzanych do łez bólów głowy?!
  6.Co z badaniem możliwości zastosowania środków obezwładniających?!
  7.Skąd wynik O,O zawartości alkoholu,skoro w sprawozdaniu „Z jamy brzusznej wyczuwa się woń przypominającą woń alkoholu”.Pracownik ZMS we Wrocławiu dr Paweł Szpot w rozmowie,jaką z nim przeprowadziłem wyznał,że nie były wykonywane tego typu badania laboratoryjne.
  8.Jeżeli śmierć przez samopowieszenie to co z medycznym ukierunkowaniem śledztwa na badanie,które może mieć związek z odpowiedzialnością karną w
  wyniku PODŻEGANIA?!To też w ramach udziału jak nie osób trzecich,to drugich.Nie chce tego uwzględnić i nie podejmuje stosownych działań prokuratura przy realizacji wniosku na WZNOWIENIE śledztwa,co uważam jest konsekwencją pominięcia tego problemu w sprawozdaniu z sekcji zwłok.
  Otrzymują :
  1.Adresat
  2.Polskie Towarzystwo Suicydologiczne w Warszawie.
  3.Instytut Pamięci Narodowej O/Wrocław w ślad za kierowanymi listami dotyczącymi dewastacji nagrobka moich Rodziców.
  4.Wnukowie Paweł i Piotr.

  Mieczysław S.Kazimierzak

 3. Macierewicz to ten, który coraz to nowymi teoriami spiskowymi przekształcił katastrofę smoleńską w „głupstwo smoleńskie”.
  Były bomby, wybuchy, zestrzelenia, sztuczna mgła, hel wypuszczony w okolice lotniska, umyślne niepoprawne naprowadzenie przez wieżę kontrolną, dobijanie rannych i inne podobne dyrdymały.
  W rzeczywistości natomiast było tak:
  PiS = Polecieli i Spadli.

  • Rzeczywistości to my wciąż nie znamy – w pełnym tego słowa znaczeniu. Skala manipulacji była ogromna, a w takiej atmosferze ciężko coś pewnego ustalić.

 4. To forum wygląda jak ruska agentura.
  Każdy kto ma trochę pojęcia technicznego wie, że w samolocie musiał nastąpić wybuch by rozwalić go na 70 tysięcy części.
  Inaczej twierdzi tylko radziecka nauka i jej spadkobiercy. Radziecka nauka zaleciła ośmieszyć Macierewicza. Jaj widać skutecznie.

Comments are closed.