Wielkanocna Msza św. bez udziału wiernych. Papież Franciszek: „Nie jest to czas na obojętność” [VIDEO]

Papież Franciszek w Bazylice św. Piotra.
Papież Franciszek w Bazylice św. Piotra. (Zdj. screen/YT)
REKLAMA

Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu mówił, że wierzący zwracają wzrok ku zmartwychwstałemu Chrystusowi, by uleczył rany „ludzkości udręczonej” pandemią. Modlił się za zmarłych i apelował o pomoc dla potrzebujących. „Nie jest to czas na obojętność” – dodał.

Wielkanocna Msza Święta była w samym Watykanie, podobnie jak i wielu innych zakątkach świata wyjątkowa, bo odbyła się bez wiernych. Wszystko przez przepisy wprowadzone po wybuchu epidemii koronawirusa. Papież odprawił Mszę św. w Bazylice św. Piotra. Wydarzenie było transmitowane przez stacje telewizyjne, radiowe oraz przez internet.

W przesłaniu wygłoszonym po mszy odprawionej w pustej bazylice Świętego Piotra Franciszek mówił: „Dziś na całym świecie rozbrzmiewa orędzie Kościoła: Jezus Chrystus zmartwychwstał!”.

REKLAMA

„Jak nowy płomień, ta Dobra Nowina rozpaliła się w nocy. W nocy świata zmagającego się już z wyzwaniami epokowymi, a teraz udręczonego pandemią, która wystawia na próbę naszą wielką ludzką rodzinę” – podkreślił papież.

Kontynuował, że nowina o Zmartwychwstaniu jest „infekcją nadziei”, którą przekazuje się z serca do serca. „To nie magiczne zaklęcie, sprawiające, że problemy znikają” – zaznaczył. „Zmartwychwstały Jezus nosi nieusuwalne rany: rany, które stały się 'szczelinami nadziei. Ku Niemu kierujemy nasze spojrzenie, by uleczył rany udręczonej ludzkości” – dodał.

Podkreślił, że myśli kieruje przede wszystkim do tych, którzy zostali bezpośrednio dotknięci koronawirusem, do chorych i zmarłych oraz członków ich rodzin, „z którymi niekiedy nie zdołali się nawet pożegnać”.

„Niech nie zabraknie pocieszenia i niezbędnej pomocy osobom, które są w sytuacji szczególnie trudnej, jak pracujący w domach opieki lub mieszkający w koszarach i więzieniach. Dla wielu jest to Wielkanoc samotności, przeżywana w żałobie i pośród wielu trudności, jakie powoduje pandemia, od cierpienia fizycznego po problemy ekonomiczne” – powiedział papież.

Źródło: Ansa.it, PAP

REKLAMA