Papież Franciszek zwrócił się do kobiet. „Niech Bóg da nam ich odwagę”

Papież Franciszek w Bazylice św. Piotra.
Papież Franciszek w Bazylice św. Piotra. (Zdj. screen/YT)
REKLAMA

Papież Franciszek wyraził w poniedziałek uznanie dla kobiet, które otaczają opieką innych podczas pandemii koronawirusa. Zwracając się do wiernych z Watykanu zapewnił o swej modlitwie za kraje dotknięte obecnym kryzysem, w tym Włochy, USA, Hiszpanię i Francję.

Franciszek zwrócił się w południe za pośrednictwem watykańskich mediów do wiernych z biblioteki w Pałacu Apostolskim, gdzie samotnie odmówił modlitwę maryjną Regina coeli.

To kolejna taka transmisja w tygodniach pandemii, gdy papież nie spotyka się z wiernymi, a plac Świętego Piotra i bazylika są zamknięte.

REKLAMA

Nawiązał do tego, że to kobiety ogłosiły uczniom Jezusa nowinę o jego zmartwychwstaniu.

Następnie dodał: „Dzisiaj chciałbym wspomnieć z wami to, jak dużo czyni wiele kobiet, także w tym czasie kryzysu zdrowotnego, by otoczyć opieką innych: lekarki, pielęgniarki, funkcjonariuszki sił porządkowych i służb więziennych, pracownice sklepów z artykułami pierwszej potrzeby”.

Franciszek mówił też o matkach, siostrach, babciach które są „zamknięte w domu z całymi rodzinami, z dziećmi, ludźmi starszymi, niepełnosprawnymi”.

„Niekiedy narażone są na ryzyko przemocy z powodu współżycia, którego zbyt duży ciężar ponoszą. Módlmy się za nie, aby Pan dał im siłę i aby nasze wspólnoty mogły wspierać je razem z ich rodzinami” – wezwał papież.

„Niech Bóg da nam odwagę kobiet, by iść zawsze naprzód” – dodał.

Modlitwa za kraje dotknięte pandemią

Franciszek powiedział też: „Chciałbym tego dnia wspomnieć z bliskością i uczuciem wszystkie kraje dotknięte koronawirusem, niektóre z wielką liczbą zakażonych i zmarłych, zwłaszcza Włochy, USA, Hiszpanię, Francję, lista jest długa”.

„Modlę się za wszystkie. Nie zapominajcie, że papież modli się za was, że jest blisko” – zaznaczył.

Ponawiając świąteczne życzenia wezwał: „Pozostańmy zjednoczeni w modlitwie i zaangażowaniu na rzecz tego, by pomagać sobie nawzajem jak bracia”.

Następnie po kilku minutach Franciszek stanął w oknie Pałacu Apostolskiego, z którego zawsze zwraca się do wiernych. Przyglądał się pustemu, zamkniętemu placowi Świętego Piotra i zrobił znak krzyża.

Poniedziałkowa modlitwa zakończyła uroczystości tegorocznej Wielkanocy, która przeszła do historii jako nie mająca precedensu. Wszystkie uroczystości odbyły się bez udziału wiernych.

Źródło: PAP/NCzas

REKLAMA