
Rząd uruchomił specjalną platformę, na której bezpłatnie można sprawdzić, czy ma się objawy koronawirusa. Na stronie rządowej znajduje się specjalistyczna ankieta zawierająca pytania pomocne w zdiagnozowaniu Covid-19.
Na stronie internetowej rządowego serwisu pacjent.gov.pl dostępna jest ankieta pomocna dla osób podejrzewających u siebie objawy koronawirusa.
Na platformie znajduje się szereg pytań, które pomogą stwierdzić czy obawy takich osób mogą być słuszne. Wypełniając ankietę nie trzeba się bać o swoje dane osobowe, ponieważ administracja strony zapewnia, że będą one chronione i nie zostaną nigdzie udostępnione, a wywiad jest anonimowy.
Ważne jest jednak aby pamiętać, że wypełnienie ankiety nie zastępuje diagnozy lekarskiej. Wyniki mogą jednak służyć za wskazówkę i ewentualnie uspokoić tych, którym udzieliła się koronawirusowa panika.
Wypełnienie takiej ankiety jest natomiast dużo bardziej przydatne niż szukanie informacji na podejrzanych forach internetowych.
– Wywiad oraz jego wyniki są w całości oparte na wytycznych WHO oraz CDC dotyczących COVID-19 – zapewnia rząd.
Struktura ankiety nie jest skomplikowana. Odpowiadający zaznacza tylko odpowiedzi „tak” lub „nie”. Musimy również podać swój wiek, płeć oraz wypisać choroby współistniejące. Wśród nich wymienione są:
- Zdiagnozowana przewlekła choroba płuc
- Zdiagnozowana niewydolność serca
- Trwająca choroba nowotworowa
- Choroby lub leki obniżające odporność
- Zdiagnozowana przewlekła choroba wątroby
- Zdiagnozowana przewlekła choroba nerek
- Długoterminowy pobyt w domu opieki
Później wymieniamy swoje objawy. Mogą to być kolejno:
- Osłabienie
- Bóle mięśni
- Dreszcze
- Ból głowy
- Biegunka
- Mdłości
- Ból gardła
Pytań jest oczywiście więcej. Na końcu ankiety ukazuje się komunikat zgodny z wynikiem. Jeśli odpowiedzi rzeczywiście sugerują zakażenie to na ekranie zobaczymy następującą wiadomość:
„Bezzwłocznie telefonicznie powiadom powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Unikaj kontaktu z innymi osobami!”
Źródło: pacjent.gov.pl